Ryba udaje ośmiornicę, która udaje rybę

Piątek 04.05.2018
Thaumoctopus mimicus (ang. Mimic Octopus), fot. prilifish/ Flickr CC Thaumoctopus mimicus (ang. Mimic Octopus), fot. prilifish/ Flickr CC

Żyjąca w indonezyjskim morzu ryba stara się upodobnić do ośmiornicy, która naśladuje różne jadowite zwierzęta morskie by oszukać drapieżców.  


Thaumoctopus mimicus jest ośmiornicą o tyle niezwykłą, że przyjmując odpowiednią pozycję ciała potrafi się upodobnić do wielu jadowitych zwierząt morskich. Bardzo się to przydaje, gdyż jest aktywna w ciągu dnia i przebywa wówczas na otwartej przestrzeni, narażona na ataki drapieżników. Wiele z nich dostrzegając coś, co wydaje się być groźną skrzydlicą, wężem morskim, jadowitą płaszczką, ślimakiem bądź ukwiałem woli poszukać mniej kłopotliwej zdobyczy.

Teraz Godehard Kopp z uniwersytetu w Gottingen zaobserwował płochliwą rybę (Stalix histrio), która dzięki zbliżonemu ubarwieniu stara się udawać fragment ciała ośmiornicy, kryjąc się wśród jej ramion. Robi to tak dobrze, że na filmie chwilami trudno rozstrzygnąć, gdzie kończy się ryba, a zaczyna głowonóg. Dzięki takiej maskaradzie ryba, normalnie rzadko opuszczająca swoją norkę, zyskuje większe możliwości żerowania.

 
Thaumoctopus mimicus z ramionami ukrytymi w podłożu, fot. Steve Childs/ Wikipedia CC

Ekologia.pl


Źródło: PAP – Nauka w Polsce


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy