Ryby, które śpiewają

Niedziela 25.11.2018
pixabay.com pixabay.com

Mówi się, że ryby głosu nie mają… Ta zasada nie dotyczy wodnych kręgowców żyjących u wybrzeży Portu Hedland w Australii Zachodniej. Naukowcom udało się dowieść, że lokalne ryby nie tylko gadają, lecz także „śpiewają”!


Zespół badawczy z Uniwersytetu w Derby z Robertem McCauley’em na czele dokonał zapisu sygnałów dźwiękowych emitowanych przez ryby żyjące w pobliżu australijskiego portu Hedland. Jeden z czujników akustycznych został zamontowany przy brzegu, drugi - w odległości ok. 22 km.

Dane zgromadzone przez sprzęt badawczy pozwolił naukowcom rozróżnić przynajmniej siedem unikalnych rybich „chórów”, które były przez nie emitowane w specyficznych okolicznościach i o różnych porach. Te wodne kręgowce, za pomocą różnorodnych sygnałów akustycznych, potrafią odstraszać drapieżniki, ostrzegać pozostałe osobniki o nadchodzącym niebezpieczeństwie, a nawet za pomocą „śpiewu” przyciągać płeć przeciwną, podobnie jak ptaki. Okazało się, że ryby najbardziej aktywne dźwiękowo stają się w porze deszczowej, czyli od późnej wiosny do wczesnej jesieni.

Badania nad komunikacją akustyczną ryb trwają od wielu lat. Jednakże dopiero najnowsze odkrycie naukowców z Derby otwiera nowe możliwości i sprawia, że ryby oficjalnie „odzyskują głos” w przyrodzie. McCauley z zespołem zamierza kontynuować obserwację ryb, aby zdobyć więcej informacji na temat ich specyficznego sposobu komunikowania się.

Alicja Chrząszcz


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy