Piątek 25.08.2023

Rysica Diana urodziła w tym roku aż pięcioro kociąt. To prawdziwy rekord!

To jest prawdziwy rekord! Na nagraniach z fotopułapki Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego, uchwycono rysią mamę, Dianę, wraz z aż pięcioma kociętami. Być może jest to pierwszy udokumentowany przypadek tak licznego potomstwa u tych zwierząt.Fot. sonnenfoto21/ShutterstockFot. sonnenfoto21/Shutterstock
Rysie wypuszczone na wolność w ramach programu reintrodukcji na Zachodnim Pomorzu mają się wyjątkowo dobrze. Jedna z fotopułapek uchwyciła samicę rysia z pięcioma młodymi. Być może jest to absolutny rekord i pierwszy taki udokumentowany przypadek. 
– Samica rysia rodzi z reguły od jednego do maksymalnie czterech potomków w jednym miocie. W ostatnim czasie otrzymaliśmy informację od Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego, że rysica Diana urodziła na wolności aż pięć młodych! W czerwcu tego roku jedna z samic urodziła aż czwórkę kociąt, co już jest sporą liczbą. Piątka to prawdziwy rekord! – komentuje Stefan Jakimiuk, starszy ekspert w zakresie ochrony gatunków WWF Polska.

Ryś jest w Polsce gatunkiem zagrożonym. Od 2019 roku na terenie północno-zachodniej Polski prowadzona jest reintrodukcji rysia i to ze sporymi sukcesami.

– Od początku trwania projektu reintrodukcji tego gatunku wypuściliśmy ponad 70 rysi. Trudno powiedzieć ile kociąt urodziło się do tej pory ma wolności, ponieważ wiemy tylko o tych, które urodziły matki z założonymi obrożami telemetrycznymi. W 2022 roku urodziły się co najmniej 44 kocięta. O tylu przynajmniej wiemy, możliwe, że urodziło się ich więcej. – mówi Maciej Tracz z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

Dzielna mama Diana to dwuletnia rysica wypuszczona na wolność w maju 2022 roku. Jest to jej pierwszy miot, co jeszcze bardziej zwiększa rangę tego wydarzenia. Maluchy przyszły na świat na początku maja bieżącego roku, jednak ich liczba pozostawała tajemnicą aż do końca lipca.

Ekologia.pl (JSz)
Ocena (4.8) Oceń: