Wtorek 09.03.2021

Rzadki meteoryt, który spadł na podjazd w Wielkiej Brytanii, może zawierać składniki budulcowe życia

Kula ognia, która rozświetliła niebo nad Wielką Brytanią i Europą Północną 28 lutego, była niezwykle rzadkim rodzajem meteorytu. Fragmenty kosmicznej skały odkryte na podjeździe w Cotswolds mogą dostarczyć odpowiedzi na pytania dotyczące historii Układu Słonecznego i życia na Ziemi.Jeden z fragmentów meteorytu. Źródło: Trustees of the Natural History MuseumJeden z fragmentów meteorytu. Źródło: Trustees of the Natural History Museum

Ten niezwykle rzadki fragment meteorytu spadł na podjazd w miejscowości Winchcombe w Gloucestershire w Wielkiej Brytanii 28 lutego. Prawie 300 gramowy kawałek skały powstał z węglowego chondrytu. Substancja ta jest jednym z najbardziej prymitywnych i dziewiczych materiałów w Układzie Słonecznym i wiadomo, że zawiera materiał organiczny i aminokwasy ‒ składniki niezbędne do życia. Dr Ashley King z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie (NHM) powiedział, że nic takiego nie zostało nigdy wcześniej zarejestrowane w Wielkiej Brytanii.
„Chondryty węglowe są szczególnie wyjątkowe, ponieważ są elementami budulcowymi naszego Układu Słonecznego. Wiele z nich zawiera proste związki organiczne i aminokwasy; niektóre z nich zawierają minerały utworzone przez wodę, więc wszystkie składniki, które służą do zrozumienia, w jaki sposób tworzy się nadającą się do zamieszkania planeta, taka jak Ziemia” ‒ powiedział BBC News.

Kula ognia była widziana przez tysiące świadków w Wielkiej Brytanii i Europie Północnej i została uchwycona przez domowe kamery, gdy spadła na Ziemię o 21:54. GMT, 28 lutego. Pierwotna skała kosmiczna przemieszczała się z prędkością prawie 14 kilometrów na sekundę, zanim uderzyła w ziemską atmosferę i ostatecznie wylądowała na podjeździe w Winchcombe. Inne fragmenty meteorytu zostały znalezione w okolicy.

Meteoryty są znacznie starsze niż jakakolwiek inne skały na Ziemi. Zwykle podróżują przez wiele tysięcy lat w kosmosie, zanim zostaną schwytane ‒ zwykle przez Słońce, ale czasami przez Ziemię. Gdy te kosmiczne obiekty podróżują przez atmosferę, czasami wytwarzają jasną kulę ognia przed wylądowaniem na Ziemi, tak jak w przypadku tego meteorytu.

Chociaż minęły trzy dekady od wydobycia ostatniego meteorytu z brytyjskiej ziemi, nigdy wcześniej nie znaleziono tego rodzaju skały w Wielkiej Brytanii. Uważa się, że na całym świecie odkryto i zidentyfikowano tylko 51 węglowych meteorytów chondrytowych.

Eksperci twierdzą, że meteoryt może dostarczyć unikalnych informacji o pochodzeniu Układu Słonecznego, a także o tym, gdzie po raz pierwszy uformowała się woda i elementy budulcowe życia.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.nhm.ac.uk/press-office/press-releases/a-team-of-uk-scientists--guided-by-meteor-specialists--have-reco.html”; data dostępu: 2021-03-09
  2. “https://edition.cnn.com/2021/03/08/europe/uk-meteorite-extremely-rare-scn/index.html”; data dostępu: 2021-03-09
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy