Poniedziałek 03.01.2022

Są trwałe i ekologiczne. Czy odchody słonia mogą być materiałem przyszłości?

Zastanów się dwa razy, zanim odrzucisz coś jako „odpad”. To może być budulec czegoś pożytecznego. Na przykład odchody, których nie używamy za przydatny, cenny zasób. Ale sposoby, w jakie są wykorzystywane przez architektów, projektantów i przedsiębiorczych mieszkańców, którzy mają dostęp do stosów kupy, nie mają sobie równych.fot. shutterstockfot. shutterstock

W Surin miejscowa ludność żyje obok słoni w symbiotycznych relacjach. Nakarmienie słonia zajmuje dużo czasu i jest później dużo do posprzątania. Ale zamiast postrzegać odchody jako odpadki, ludzie zaczęli eksperymentować z kupą. Co ma sens. Jest tania, jest jej dużo, jest niesamowicie bogata w błonnik, jest naturalna, ulega biodegradacji i nie ma ostrego zapachu. Tak, słoniowe gówno naprawdę nie śmierdzi. Może być używane do tworzenia wszystkiego, co jest włókniste: papieru, bioplastików, gliny, a nawet materiałów budowlanych. Lokalna społeczność ma talent do tworzenia szeregu użytecznych produktów z odchodów słoni, w tym kompostowalnych doniczek, papieru o różnych fakturach i kolorach oraz wytrzymałych cegieł.
Ten potencjał wykorzystał Boonserm Premthada, który prowadzi studio projektowe w Bangkok. Wraz z lokalnymi mieszkańcami stworzył cegły ze słoniowego łajna. W pierwszej kolejności opiekun słonia zbiera suche łajno i zabiera je do warsztatu, gdzie mężczyźni mieszają odpady z cementem i wodą. Gotowa mieszanka jest wtryskiwana i wygładzana do tacek formierskich za pomocą drewnianych patyczków. Kiedy masa twardnieje, pracownicy odwracają tacę, by wyjąć gotową cegłę. By zapewnić trwałość, pracownicy podlewają cegły przez siedem dni z rzędu. Następnie pozostawia się je na trzy tygodnie do wyschnięcia. Po tym czasie gotowy produkt można wykorzystać w budowie domów.

Co sprawia, że ​​odchody słoni są tak wspaniałym zasobem w architekturze?

Według Premthady słonie spożywają dziennie 200-300 kg pokarmu roślinnego – dzięki czemu ich odchody są bogate w błonnik, co z kolei wpływa na trwałość cegieł. Cegły są lżejsze niż ich tradycyjne odpowiedniki, ale wystarczająco mocne, aby sprostać najbardziej wymagającym projektom budowlanym.

Posuwając się naprzód, architekt ma nadzieję rozszerzyć potencjał swojej zrównoważonej, taniej i społeczno-ekonomicznej inicjatywy. Rzeczywiście, studio projektowe w Bangkoku najczęściej używa ręcznie robionych cegieł do tworzenia miejsc pracy i generowania dochodów dla miejscowej ludności. Wydaje się to mało prawdopodobne, ale to jest ostateczny cel projektu, który jest obecnie rozwijany przez Boonserm i mieszkańców Ba Ta Klang w Surin. Jeśli można argumentować za cegłami z odchodów słoni, to mamy kolejny bodziec do zapewnienia ochrony populacji słoni azjatyckich na wolności. Ponieważ więcej słoni oznacza więcej gnoju i więcej cegieł.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “THE DESIGN PRIZE 2021 social impact winner, creates elephant dung bricks”; data dostępu: 2022-01-03
Ocena (3.0) Oceń: