Czwartek 11.02.2021

Są trwalsze niż beton! Mieszkanka Nairobi wytwarza cegły z plastiku

Nzambi Matee, 29-letnia wynalazczyni z Nairobi jest założycielką startupu, który przetwarza plastikowe odpady w cegły mocniejsze niż beton. Firma Gjenge Makers ltd,  powstała po opracowaniu prototypowej maszyny, która zamieniania wyrzucony plastik w kostkę brukową.Nzambi Matee. Fot.: UNEPNzambi Matee. Fot.: UNEP

W zaledwie jeden dzień w fabryce powstaje około 1500 kostek brukowych, cenionych nie tylko za jakość, ale także za przystępną cenę.  Plastik to materiał, który jest niewłaściwie używany i źle rozumiany. potencjał jest ogromny, ale jego życie po życiu może być katastrofalne. Nzambi Matee specjalizuje się w materiałoznawstwie i pracowała jako inżynier w kenijskim przemyśle naftowym. W 2017 roku rzuciła pracę, aby rozpocząć tworzenie i testowanie kostki brukowej, która jest połączeniem plastiku i piasku. Odbiera odpady bezpłatnie z fabryk opakowań, a także kupuje je od innych podmiotów zajmujących się recyklingiem. Podczas różnych eksperymentów zrozumiała, które tworzywa sztuczne lepiej się ze sobą wiążą, a następnie stworzyła maszynę, która pozwoliła jej masowo produkować cegły.

Matee wspomina, kiedy po raz pierwszy wyprodukowała pełną partię plastikowych kostek pochodzących z recyklingu. „To był najlepszy dzień w życiu!. To były trzy lata ciężkiej pracy. Rzuciłam pracę. Włożyłam w to wszystkie oszczędności. Byłam tak spłukana, że wszyscy myśleli, że zwariowałam, a wiele osób mówiło mi, żebym się poddała”.

Jej projekt nabrał rozpędu, gdy Matee wygrała stypendium na program szkoleniowy z zakresu przedsiębiorczości społecznej w Stanach Zjednoczonych. Z próbkami cegły korzystała z laboratoriów materiałowych na University of Colorado Boulder, aby dalej testować i udoskonalić swój produkt.

„Musimy przemyśleć, w jaki sposób wytwarzamy produkty przemysłowe i radzimy sobie z nimi pod koniec ich okresu użytkowania” - powiedział Soraya Smaoun, który specjalizuje się w technikach produkcji przemysłowej w UNEP. „Innowacja Nzambi Matee w sektorze budowlanym podkreśla ekonomiczne i środowiskowe możliwości, kiedy przechodzimy od gospodarki liniowej, w której produkty raz używane są wyrzucane, do gospodarki o obiegu zamkniętym, w której produkty i materiały pozostają w systemie tak długo, jak to możliwe”.

Do tej pory Gjenge Makers ltd. udało się przetworzyć ponad 20 ton odpadów z tworzyw sztucznych w kostkę brukową, która jest dostępna w wielu kolorach. Firma tworzy nie tylko niesamowicie mocne cegły ‒ przetestowano je pod kątem dwukrotnej wagi bloków betonowych, ale stworzyła 112 nowych miejsc pracy. Matee założyła swoją fabrykę po tym, jak zabrakło jej cierpliwości, czekając, aż rząd rozwiąże problem zanieczyszczenia plastikiem.

Matee zachęca innych młodych ludzi do podejmowania wyzwań środowiskowych na poziomie lokalnym. „Negatywny wpływ, jaki wywieramy na środowisko, jest ogromny” - powiedziała Matee. „To od nas zależy, czy ta rzeczywistość będzie lepsza. Zacznij od rozwiązania lokalnego. Rezultaty będą niesamowite ”.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.unenvironment.org/youngchampions/news/story/building-blocks-greener-nairobi”; data dostępu: 2021-02-11
  2. “https://www.designboom.com/technology/gjenge-makers-recycled-plastic-bricks-kenya-02-08-2021/”; data dostępu: 2021-02-11
Ocena (4.7) Oceń:
Pasaż zakupowy