Niedziela 01.02.2015

Samice chrząszczy prowadzą rozwiązłe życie

Jak wyglądają zachowania rozrodcze chrząszczy? Okazuje się, że samice tych owadów czerpią nie małe korzyści z rozwiązłości seksualnej.Czerwony chrząszcz mącznyŹródło: Wikipedia

Naukowcy od dawana zastanawiali się, dlaczego samice niektórych gatunków decydują się na dość rozwiązłe życie. W przypadku samców jest to jasna sytuacja – przekazują swoje geny. A w przypadku samic?
Matthew Gage z University of East Anglia wraz z zespołem zbadał zachowanie samic czerwonych chrząszczy mącznych. Okazuje się, że w małych populacjach krzyżowanie się wieloma partnerami pozwala samicom wyrównać rachunek za rozmnażanie się ze spokrewnionymi genetycznie partnerami. Osobniki żyjące w małych populacjach są zmuszone do rozmnażania się z krewniakami. Taka sytuacja może doprowadzić do zdublowania genów recesywnych, które są odpowiedzialne za różnego rodzaju schorzenia.

Badacze odkryli, że krzyżowanie się z wieloma partnerami zwiększa szanse na przeżycie potomstwa. Oprócz tego owady te były zdolne do odsiewania spermy swoich krewniaków. Naukowcy przebadali także zachowanie samic z chowu wsobnego. Okazało się, że miały one dużo bardziej agresywne zachowania rozrodcze niż normalne chrząszcze. – Po raz pierwszy pokazano, że chów wsobny może wpłynąć na zachowanie samic – skomentowała Rhonda Snook, biolog ewolucyjny z University of Sheffield w Wielkiej Brytanii, nie biorąca udziału w badaniu.
Ekologia.pl

Bibliografia

Science

Ocena (3.8) Oceń: