Niedziela 06.05.2012

Samice łosi prowokują bójki

ŁośSamice łosi prowokują samców do bójek
Fot. Xyzzycoder, CC/Wikipedia

Samice łosia manipulują zabiegającymi o ich względy samcami, wywołując swoim rykiem bójki między nimi – zaobserwowali naukowcy z amerykańskiego Idaho State University.


Do tej pory uważano, że klępy ryczą w ramach protestu podczas zbliżenia. Teraz okazuje się, że podobne dźwięki wydają, kiedy interesują się nimi mniejsze samce. Ich skargi wywołują agresję większych łosi.

Prowadzący badanie dr Terry Bowyer z Idaho State University, który obserwował łosie w Parku Narodowym Denali na Alasce, uważa, że samice mają większą kontrolę nad zwyczajami godowymi, niż mogłoby się wydawać. Wyniki swoich obserwacji badacze opisali w magazynie „Behavioural Ecology and Sociobiology”.

Łosie (Alces alces) są poligyniczne, co oznacza, że samce mają wiele partnerek, natomiast samice mają tylko jednego partnera. Jesienią, podczas okresu godowego zwanego bukowiskiem samce rywalizują o względy klęp, nierzadko wdając się w ostre potyczki. Kiedy dochodzi do zalotów, samice wydają charakterystyczne dźwięki, które – jak się okazało – mogą mieć dwuznaczną wymowę.

„Samice często głośno protestują w odpowiedzi na zaloty mniejszych samców, mimo że większe osobniki są zaangażowane w konkury o większą liczbę samic” – uważa dr Bowyer. „Takie zachowanie pozwala klępom uniknąć napastowania ich przez małe samce, ale także wywołuje bójki między większymi samcami” – wyjaśnił. Zdaniem Bowyera, samcza agresja była częstsza, kiedy samice ryczały, niż kiedy tak nie było.

Dr Bowyer sugeruje, że samice specjalnie prowokują bójki, co jest ich sposobem na wybór właściwego partnera. Do tej pory fakt ten był niedoceniany, gdyż był „zamaskowany” walkami samców. „Wybór samicy ma większe znaczenie dla zwyczajów godowych, niż do tej pory myśleliśmy” – powiedział portalowi BBC News dr Bowyer, który łosie na Alasce obserwuje od połowy lat 80.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Ocena (3.9) Oceń:
Pasaż zakupowy