Skąd właściwie pochodzi pies?

Sobota 28.04.2018
Fot.  Tambako The Jaguar [CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com Fot. Tambako The Jaguar [CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com

To co wiemy na pewno, to to, że pies jest pierwszym udomowionym zwierzęciem. Wiemy tez na pewno, że pies pochodzi od wilka, co zostało udokumentowane badaniami genetycznymi i morfologicznymi. Ale nadal naukowcy spierają się skąd tak naprawdę pochodzi pies.


Jednym z uczonych, który szuka odpowiedzi na pytanie o udomowienie psów jest Adam Boyko z Cornell University w Ithaca (USA). Naukowiec wraz z zespołem badaczy przeanalizował markery genetyczne u w sumie 5140 psów z 38 krajów. I co się okazało?

Z analizowanych próbek DNA wynika, że psy na całym świecie mają tą samą pulę genową, innymi słowy wszystkie psy mają te same geny. Oznacza to, że psy pojawiły się na świecie w jednym miejscu w tym samym czasie.

Jednak typy DNA psów z różnych obszarów nieco się od siebie różnią. Większe zróżnicowanie genetyczne u psów z terenów wschodniej Azji wskazuje, że psy pochodzą właśnie z tego obszaru – dokładnie z obszaru dzisiejszego Nepalu i Mongolii. Ich przodkami były żyjące tam gatunki wilków.

Najnowsze badania nie są rozstrzygające. Pewne jest jedynie to, że  udomowienie psa nastąpiło około 15 000 lat temu. Dlaczego?  Tego też do końca nie wiadomo.

O swoich wynikach naukowcy poinformowali na łamach czasopisma PNAS.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy