Czwartek 30.12.2021

Smacznego telewizorku! Japoński naukowiec stworzył ekran, który można posmakować

Profesor z Japonii stworzył prototypowy ekran telewizora, który generuje smaki, gdy go poliżesz.fot. shutterstockfot. shutterstock

Urządzenie o nazwie Taste the TV (TTTV) wykorzystuje karuzelę z 10 pojemnikami smakowymi, które rozpylają się i mieszają, aby stworzyć smak określonego jedzenia. Próbka smaku jest następnie przesuwana na higienicznej folii na płaskim ekranie telewizora, aby widz mógł nie tylko oglądać telewizję, ale także jej zasmakować.
„Celem jest umożliwienie ludziom doświadczenia czegoś takiego, jak jedzenie w restauracji po drugiej stronie świata, nawet podczas pobytu w domu” – powiedział Reuterowi wynalazca Homei Miyashita, profesor z Uniwersytetu Meiji w Tokio.

Jednak to, czy technologia ta kiedykolwiek będzie miała szansę wejść do głównego nurtu, dopiero się okaże, zwłaszcza podczas pandemii COVID-19, kiedy lizanie przypadkowych powierzchni nie jest wskazane.

Według profesora, komercyjna wersja smacznego telewizora może kosztować około 874 USD. Urządzenie może pozwolić kucharzom na zdalne poznawanie nowych smaków lub doskonalenie umiejętności kulinarnych.

Na tym nie kończą się spożywcze wynalazki profesora. Miyashita pracuje również nad specjalnym sprayem, który może nanieść smak pizzy lub czekolady na kromkę tostowego chleba.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Sophie Webster, Tech Times; “Japanese Professor Invents TV Screen That You Can Lick”; techtimes.com; 2021-12-30
Ocena (5.0) Oceń: