Piątek 02.12.2022

Smartwatche dla krów sprawią, że zwierzęta będą zdrowsze i szczęśliwsze

Naukowcy z Chin zaprojektowali inteligentne urządzenie dla krów, które wychwytuje energię kinetyczną wytwarzaną przez ich najmniejsze ruchy. „Istnieje ogromna ilość energii kinetycznej, którą można zebrać w codziennych ruchach bydła, takich jak chodzenie, bieganie, a nawet ruchy szyi” – powiedział Zutao Zhang, badacz energii z Southwest Jiaotong University i współautor artykułu.Fot. Birkir Asgeirsson/ShutterstockFot. Birkir Asgeirsson/Shutterstock

Mając na myśli energię odnawialną, to pierwsze, co przychodzi do głowy, to energia ze słońca lub wiatru. A co z energią kinetyczną? Naukowcy przekonują w nowym badaniu opublikowanym w czwartek w iScience, że ruch zwierząt hodowlanych w ciągu dnia wytwarza ogromne ilości energii, która jest marnowana. Zaprojektowali więc i przeprowadzili wstępne testy tego, co naukowcy nazwali „kombajnem energii kinetycznej”.
Projekt chińskich naukowców wykorzystuje mechanizm wzmacniający ruch składający się z magnesów i wahadła. „Nasz zbieracz energii kinetycznej specjalnie zbiera energię kinetyczną słabego ruchu” - powiedział Zhang.

Technologia mieści się w urządzeniu wielkości muszli, które jest przymocowane do kostki lub szyi krowy. Generator elektromagnetyczny przekształca energię kinetyczną w energię elektryczną. Jest ona przechowywana w baterii litowej, która zasila monitory bezprzewodowe.

W ten sposób można zebrać informacje, takie jak ilość ruchu, jaki zwierzę wykonuje, cykle reprodukcyjne, choroby, stężenie tlenu, temperaturę powietrza, wilgotność i produkcję mleka. Naukowcy wykazali, że ich urządzenie może też ładować kondensator i zasilać 140 diod LED energią zebraną z ruchu zwierząt.

Naukowcy przetestowali urządzenia na ludziach i stwierdzili, że wystarczy lekki ruch, aby zasilić pomiar temperatury w urządzeniu.

Możliwość monitorowania funkcji życiowych krów w ten sposób nie tylko zaoszczędziłaby energię. Śledzenie stanu zdrowia w czasie rzeczywistym może pomóc farmerom zapobiegać kosztownym chorobom i poprawić wydajność całego rancza - powiedział Zhang.

Widzą przyszłe zastosowania w monitorowaniu sportu, opiece zdrowotnej i systemach inteligentnego domu.

„Energia kinetyczna jest wszędzie w środowisku – liście kołyszące się na wietrze, ruch ludzi i zwierząt, ruch fal, obrót ziemi – wszystkie te zjawiska zawierają dużo energii kinetycznej” – powiedział Zhang. „Nie pozwólmy, aby ta energia się zmarnowała”.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

Tom Hale; “Smartwatch-Wearing Cows And Smart Farms Are The Future, Say Scientists”; data dostępu: 2022-12-02

Ocena (5.0) Oceń: