Wtorek 30.10.2018

Smog zabija 600 tysięcy dzieci rocznie

Smog ma destrukcyjny wpływ na miliardy dzieci na całym świecie, obniżając ich inteligencję i prowadząc do setek tysięcy zgonów rocznie ‒ wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia.pixabay.compixabay.com

Badanie wykazało, że ponad 90% młodych ludzi poniżej 15 roku życia (1,8 miliarda) oddycha toksycznym powietrzem. Niestety, wiele z nich też umiera: WHO szacuje, że w 2016 roku około 600 tys. dzieci zmarło z powodu ostrych infekcji dolnych dróg oddechowych spowodowanych zanieczyszczonym powietrzem. Problem ten dotyka zarówno dzieci z krajów bogatych, jak i biednych.

”Zanieczyszczone powietrze zatruwa miliony dzieci i rujnuje ich życie. Jest to niewybaczalne. Każde dziecko powinno oddychać czystym powietrzem, aby mogły rosnąć i realizować swój potencjał.” ‒ powiedział dr Tedros Adhanom, dyrektor generalny WHO,

Badanie WHO wykazało, że dzieci są szczególnie narażone na smog, ponieważ zanieczyszczenia są często skoncentrowane bliżej poziomu gruntu. Dzieci oddychają szybciej niż dorośli, co oznacza, że ​​wdychają zanieczyszczenia powietrza w szybszym tempie.

„Zanieczyszczenia powietrza hamują rozwój mózgu dzieci, wpływając na ich zdrowie na wiele sposobów, bardziej niż podejrzewaliśmy” ‒ powiedziała dr Maria Neira, dyrektor WHO ds. Zdrowia publicznego i środowiska.

Na toksyczne powietrze szczególnie powinny uważać też kobiety w ciąży. Smog może powodować przedwczesny poród i przyczyniać się do chorób układu krążenia w późniejszym życiu. „Brudne powietrze wpływa również na rozwój neurologiczny i zdolności poznawcze oraz może wywoływać u dzieci astmę i nowotwory” ‒ czytamy w raporcie WHO.

Smog nie tylko atakuje na zewnątrz. Małe dzieci i noworodki są narażone na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem także w domach, gdzie wykorzystuje się brudne paliwa do gotowania, ogrzewania czy oświetlania.

Zdaniem WHO potrzebne są natychmiastowe kroki, które pomogą zredukować ilość emitowanych zanieczyszczeń do powietrza. Chodzi o działania, które promują czystsze paliwa i transport, większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz termomodernizację budynków.
Ekologia.pl
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy