Piątek 03.03.2023

SpoGomi – jak Japonia zmieniła zbieranie śmieci w sport wyczynowy

SpoGomi, połączenie słów „sport” i „gomi” (po japońsku śmieci), to popularne zawody, w których 3-5-osobowe drużyny starają się zebrać jak najwięcej śmieci w określonym czasie.Źródło: yamasan0708/ShutterstockŹródło: yamasan0708/Shutterstock

Japonia ogłosiła, że będzie gospodarzem pierwszego Pucharu Świata SpoGomi w listopadzie 2023 r., podczas którego drużyny z całego świata będą przeszukiwać ulice Tokio w poszukiwaniu śmieci.
Każda drużyna będzie miała 60 minut na zebranie największej ilości odpadów z wyznaczonego obszaru, starając się odpowiednio posortować je do worków oznaczonych kolorami (odpady palne, tworzywa sztuczne nadające się do recyklingu, metalowe puszki itp.). Kiedy czas dobiegnie końca, śmieci zostaną zważone i sprawdzone pod kątem prawidłowego sortowania, a drużyna, która zbierze najwięcej śmieci, wygrywa. W przypadku remisu o zwycięstwie decyduje jakość śmieci, a punkty przyznawane są według rodzaju (najwięcej punktów zdobywają niedopałki).

Inauguracyjny Puchar Świata SpoGomi brzmi, jak świetny sposób na zachęcenie ludzi do utrzymywania czystości w przestrzeni publicznej, ale jeśli chodzi o aspekt rywalizacji, nie ma wątpliwości, która drużyna wygra. W końcu Japończycy słyną z czystości. Od pierwszych mistrzostw świata w piłce nożnej, w których uczestniczyła reprezentacja narodowa (Francja, 1998), japońscy kibice zszokowali świat pomeczowym rytuałem zbierania śmieci z trybun.

Do tego dochodzi fakt, że Japonia wynalazła SpoGomi i od 2008 roku organizuje lokalne zawody. Nowy sport przyjął się bardzo szybko i dziś każdego roku organizowane są setki zawodów. Istnieją jasne zasady – od zasad bezpieczeństwa, takich jak zakaz zbierania śmieci w pobliżu dróg lub torów kolejowych, po zasady sportowej rywalizacji.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “SpoGomi – How Japan Turned Collecting Trash Into a Competitive Sport”; odditycentral.com; 2023-03-03
Ocena (5.0) Oceń: