Środa 01.02.2023

Stripowanie podbija internet! Czy ten eko-trend w praniu ma sens?

Czy masz czasem wrażenie, że Twoje ubrania nigdy nie są naprawdę czyste, bez względu na to, ile razy je pierzesz? Nie jesteś sam! W rzeczywistości jest to powszechny problem, który można rozwiązać za pomocą prostego i naturalnego rozwiązania: strippingu.Anetlanda/ShutterstockAnetlanda/Shutterstock

Przewijasz swój kanał TikTok, zajmujesz się swoimi sprawami i oglądasz urocze kocięta, gdy nagle na ekranie pojawia się losowy film. Zauważasz wannę pełną czegoś, co wydaje się być ubraniami, ręcznikami i wodą prawie czarną jak smoła... Co to jest?! Coś, co błyskawicznie rozprzestrzeniło się wśród Internautów, jako niezawodna metoda usuwania brudu z każdego rodzaju tekstyliów... i mowa tu o strippingu. Termin wywodzi się od anglojęzycznego terminu laundry stripping, co w wolnym tłumaczeniu oznacza wielogodzinne namaczanie w wodzie z naturalnym środkiem czyszczącym.
Zrozumiałe jest, dlaczego ta metoda namaczania stała się wirusowa — TikTok pokazuje wanny wypełnione mętną brązową wodą po pozostawieniu czystego prania na kilka godzin. Transformacja jest nie tylko niesamowita, ale także sprawiła, że wiele osób zastanawia się, jak naprawdę czyste są ich prześcieradła i ręczniki.

Co to jest stripping prania? To dokładna metoda namaczania, która pozwala pozbyć się resztek detergentu, płynu do płukania tkanin lub minerałów z twardej wody i naturalnych olejków do ciała, które nagromadziły się na tekstyliach przez pewien czas. Sam proces jest dość długi: ręczniki i prześcieradła leżą w wannie z gorącą wodą, boraksem, sodą oczyszczoną (węglanem sodu) i detergentem do prania, aż woda całkowicie ostygnie, w sumie około czterech do pięciu godzin.

Po dokładnym namoczeniu prania woda jest często wyraźnie brudna, co jest szokującym, ale satysfakcjonującym obrazem dla ludzi, którzy myśleli, że ich tekstylia są już czyste! Z drugiej strony, ciemna woda może być efektem wypłukiwania barwnika z tkanin.

Ten sposób prania nie nadaje się do tkanin delikatnych, ale może być świetny do wszelkich ręczników, prześcieradeł lub ubrań, które często się zużywają lub brudzą. To także dobry sposób na odświeżenie odzieży treningowej.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (4.8) Oceń: