Sobota 08.06.2019

Świetlik świętojański - opis, występowanie i zdjęcia. Owad świetlik świętojański ciekawostki

„Świętojański robaczek” – podobno takiej nazwy używał, opisując świetlika świętojańskiego (Lampyrus noctiluca) polski naturalista XVVIII wieku – kanonik Krzysztof Kluk. Letnie, ciepłe noce to czas zalotów robaczków świętojańskich. To właśnie teraz przywołują ukochanego własnym światłem, ciesząc przyrodników i nas wszystkich.Lampyrus noctiluca,By Jasja Dekker [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia CommonsLampyrus noctiluca, By Jasja Dekker [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Jak wyglądają świetliki świętojański? Ich długość, w zależności od płci, wynosi od 1 do 2 centymetrów. Głowa zaopatrzona jest w krótkie czułki, a w trzech ostatnich segmentach odwłoku od strony brzusznej są świecące narządy.
Barwa ciała samca, łącznie
Dlaczego świetliki świecą?
Bioluminescencja zachodzi dzięki reakcji chemicznej, polegającej na utlenieniu związku chemicznego zwanego lucyferyną w komórkach narządów świecących. Świetliki mogą dowolnie zmieniać intensywność, jak i barwę światła.
ze spodem ciała, jest brunatnoszara (za wyjątkiem ciemnego środka przedplecza). W środkowej części przedplecza jest niewielki przezroczyste pole. Pokrywy skrzydeł posiadają zmarszczki oraz dwa lub trzy słabo widoczne „żeberka”. Z kolei samice są czarnobrunatne nieco jaśniejsze od spodu. Samice wyglądem przypominają larwy, a ich skrzydła zredukowane są do szczątków pokryw. Na ich odwłoku znajdują się świecące organy, które układają się w określony wzór. Po ułożeniu tych plam oraz częstotliwości (a więc również barwie) emitowanego z nich światła rozpoznają je latające i wydające świetlne błyski samce. Samce unoszą się zwykle na wysokości pół metra nad ziemią i także wysyłają sygnały świetlne. Kiedy samica dostrzeże i uzna sygnał emitowany przez samca za charakterystyczny dla własnego gatunku (zauważa go z odległości 3-4 m od niej), zaczyna wydawać własne świetlne błyski. Zauważywszy świetlną odpowiedź samicy, samce zaczynają krążyć wokół niej. Rytuał wzajemnego wabienia się płci jest kilkakrotnie powtarzany.
Samiec świetlika świętojańskiego, By Hectonichus (Own work) [CC-BY-SA-3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
Jeżeli sygnały świetlne poskutkują, to dochodzi do kopulacji. Po tym niezwykłym akcie miłosnym samica składa do gleby jaja, z których wykluwają się bardzo drapieżne larwy. Młode świetliki żywią się ślimakami, które wcześniej zabijają trującą wydzieliną (postacie dorosłe przeważnie nie żerują). Larwy w ciągu około trzech lat pięciokrotnie linieją. Do przepoczwarzenia dochodzi wiosną w glebie.
Gdzie mieszkają owady? Świetlik świętojański występuje wyspowo w wielu częściach Europy, sięgając na wschód aż po Azję. Można jest spotkać w lasach mieszanych, ogrodach oraz parkach. Preferują miejsca, gdzie licznie występuje dziurawiec. Podczas ciepłych letnich wieczorów wchodzą na źdźbła traw.

W kraju znane są różne trzy gatunki chrząszczy świetlikowatych – wyżej opisany, najczęściej spotykany jest świetlik świętojański, inaczej istrzyk (Phausis splendidula) i śmieciuch (Phosphorus hemipterus).

Niestety wieloletnie obserwacje entomologów potwierdzają fakt, że z nieznanych dotąd przyczyn wielkość populacji świetlika zmniejsza się - kurczy się zasięg gatunku i zmniejsza się jego liczebność.

W polskiej tradycji, świetliki kojarzeone są głównie z nocą świętojańską. Dawniej sądzono, że są symbolem dusz błądzących po świecie. Niektórzy wierzyli, że są atrybutem biednych studentów, a ich blask służył za jedyne źródło światła do nauki.
Samica świetlika świętojańskiego, Lampyris noctiluca[CC BY-SA 2.0 DE ], http://commons.wikimedia.org
Ekologia.pl (Jerzy Wysokiński)
Ocena (4.1) Oceń:
Pasaż zakupowy