Środa 24.11.2021

Świnie pomagają chronić lotnisko przed ptakami

Jedno z najbardziej ruchliwych lotnisk w Europie zwerbowało świński patrol, aby trzymać gęsi z dala od pól uprawnych między pasami startowymi.fot. shutterstockfot. shutterstock

Lotnisko Schiphol jest otoczone bujną zielenią, co sprawia, że jest to atrakcyjne miejsce odpoczynku i żerowania dla ptaków.  Niestety ptaki bywają uciążliwe dla ruchu lotniczego, ponieważ kolizje z tymi zwierzętami mogą uszkodzić silniki samolotów. Dlatego grupa 20 świń wędruje na odcinku 2 ha między dwoma pasami startowymi Schiphol, gdzie ostatnio zbierano buraki cukrowe. Resztki pożniwne są atrakcyjnym kąskiem dla ptaków, głównie gęsi i gołębi. Te resztki pożniwne mogą jednak znaleźć się również w jadłospisie świń. A obecność bardzo ciekawskich świń może odstraszyć ptaki.
Próbę przeprowadza holenderskie Ministerstwo Infrastruktury i Gospodarki Wodnej, Buitengewone Varkens i RVR Loonbedrijf. Podczas doświadczenia porównywana będzie aktywność ptaków pomiędzy obszarami, na których znajdują się świnie, a innym odcinkiem referencyjnym, na którym świń brak. Wskaźnik sukcesu zostanie określony za pomocą specjalnego „radaru”, który zwykle odwzorowuje obfitość ptaków na szerszym obszarze Schiphol, a także obserwacji wizualnych.

Obecność „niezwykle ciekawskich” świń może przegonić ptaki – powiedział holenderskiemu dziennikowi „De Volkskrant” Stan Gloudemans z firmy Buitengewone Varkens. „Jeśli świnie zobaczą gęsi, podejdą do nich w celu przeprowadzenia inspekcji. W ten sposób je przeganiają”.

Gloudemans powiedział, że świnie wkrótce przyzwyczają się do ryku samolotu. „Chociaż na początku można było zobaczyć, jak patrzą w górę, zastanawiając się, co to za hałas?”

Ptaki od wielu lat stanowią problem na lotnisku. Wypadek z mniejszymi ptakami nie stanowi większego zagrożenia, ale kłopoty pojawiają się, gdy większe ptaki, takie jak gęsi, łabędzie czy czaple, wpadają w silniki samolotów. W 2020 roku na 10 000 lotów (przylot lub odlot) odnotowano 6,9 kolizji z ptakami. Dla ptaków taka kolizja niestety kończy się śmiercią. Dlatego tak ważne jest opracowanie sposobu, który zapewni bezpieczeństwo ludziom, jak i ptakom.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “Pigs help to keep the airport safe from birds”; pigprogress.net; 2021-11-24
Ocena (5.0) Oceń: