Sobota 11.05.2019

Sympatyczny jak manat

Manat (Trichechus Manaus) jest przybrzeżnym roślinożercą. Ma oblicze, które może pokochać tylko matka albo inny manat: tępa morda z nozdrzami na pękatym łbie, o połowę za małym dla tego trzymetrowego zwierzęcia. Chociaż nie należy do urodziwych, jest istotą zadziwiająco łagodną, która nie ma naturalnych wrogów.Manat karaibski  (Trichechus manatus)Manat karaibski (Trichechus manatus). By Albert kok [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons

Manat w swojej ojczyźnie, u wybrzeży Florydy, nazywany często krową morską, jest ssakiem, żywiącym się wyłącznie roślinami morskimi lub słodkowodnymi. Ma szerokie, płetwiaste kończyny przednie, zginające się w nadgarstku, co ułatwia mu nagarnianie liści do pyska. U samicy między płetwami znajdują się sutki, którymi karmi młode.
Manaty zimą porzucają swoje żerowiska wzdłuż wybrzeży Atlantyku i Zatoki Meksykańskiej w poszukiwaniu cieplejszych miejsc w rzekach i estuariach. Chociaż specjaliści spierają się, co do ich progu odporności, uważa się, że manaty nie tolerują temperatury poniżej 18 stopni Celsjusza. W zimniejszych wodach manat może się przeziębić i zachorować na zapalenie płuc, które nierzadko kończy się śmiercią zwierzęcia. Liczne rzeki Florydy, zwłaszcza ogrzewane wodami pochodzącymi z elektrowni, okazały się niezastąpionym zimowiskiem manatów. Jednak coraz częściej w pobliżu brzegów tych rzek ludzie budują ośrodki wypoczynkowe, kąpieliska i osiedla mieszkaniowe. Odnogami rzek, w których pasą się spokojnie manaty, przepływają motorówki z donośnym rykiem silników. Nie należą też do rzadkości wypadki, kiedy wirująca śruba rozpłata grzbiet żerującego pod powierzchnią zwierzęcia. Spotkanie z ludźmi, często niezamierzone, są główną przyczyną śmierci manatów.
By Galen Rathbun [Public domain], via Wikimedia Commons
Manaty, których populacja liczy mniej niż 12 tysięcy osobników, należą w Stanach Zjednoczonych do najbardziej zagrożonych ssaków morskich. Polowali na nie tubylcy i europejscy osadnicy dla mięsa, tłuszczu i skóry, chociaż nie tak masowo, jak na foki czy uchatki. Działanie ochronne podjęte przez odpowiednie władze stanowe i federalne pomogły zmniejszyć śmiertelność tych zwierząt, zwłaszcza że odtworzenie tego gatunku nie może być szybkie – ciąża trwa około 385 – 400 dni.
Manaty (zwane też brzegowcami) zamieszkują Karaiby i atlantyckie wybrzeże Ameryki Środkowej i Południowej. Wzdłuż brzegów i w rzekach zachodniej Afryki żyje inny podgatunek. Podobnie wyglądający krewniak – diugoń (Dugong dugong) – pływa w tropikalnych płyciznach Oceanu Indyjskiego i u północnych wybrzeży Australii.
Paweł Wiśniewski
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy