Piątek 08.10.2021

Szafirowa wróżka została australijskim ptakiem roku!

Ten mały ptaszek znany z poliamorii i wspólnej pracy w gospodarstwie domowym ledwo pokonał  paszczaka australijskiego i kakadu krasnogłowe w ankiecie Guardian Australia /Birdlife Australia.Chwostek szafirowy, fot. shutterstockChwostek szafirowy, fot. shutterstock

Ukochany mały ptak, który wykazuje oznaki zanikania w swoim tradycyjnym siedlisku na obszarach miejskich, wygrał z 13 998 głosami, tuż przed popularnym paszczakiem australijskim (13 332). Kakadu, która miała silne poparcie mieszkańców Canberry i osób zaniepokojonych jej zagrożonym statusem, zajęła trzecie miejsce z 12 836 głosami.
Chwostek szafirowy stał się zdecydowanym faworytem w ciągu dwóch tygodni sondażu, regularnie wygrywając codzienne zestawienia. Samce ptaków można rozpoznać po niebieskich piórach, a gatunek zasłynął z poliamorii i zamiłowania do dzielenia się pracą domową. Samce opuszczają terytorium w ciągu dnia i wykonują zaloty z innymi samicami, ale to one ostatecznie kontrolują wybór partnera, a także gniazdo.

Holly Parsons jest kierownikiem programu ptaków miejskich w BirdLife Australia i znakomitą zwolenniczką wróżek. „To naprawdę ekscytujące widzieć ptaka, którego tak wielu ludzi kocha i docenia” – powiedziała. „Wspaniałe jest to, że jest to ptak, któremu ludzie mogą pomóc w domu. Możesz sadzić dla nich krzewy i stworzyć wspaniałe siedlisko w swojej przestrzeni.”

Tegoroczna ankieta skupiła się na ptakach, które ludzie znają na co dzień. Przed rozpoczęciem sondażu Sean Dooley z BirdLife Australia powiedział Guardian Australia, że 18 miesięcy z blokadami z powodu pandemii Covid-19 doprowadziło do wzrostu zainteresowania ptakami. Inną ważną cechą tegorocznego konkursu było uznanie tego, co nazwał „przesunięciem sejsmicznym” dla wielu australijskich ptaków w wyniku pożaru buszu w latach 2019-20, a ankieta dała ludziom szansę na pokazanie swojego wsparcia dla gatunków, które kochają.

Chwostki szafitowe są odwiecznym faworytem, a ludzie wciąż mogą widywać ptaki w swoich parkach i ogrodach. „Trudno nie kochać wróżki” – powiedział Dooley. „Niepokojące jest to, że stają się one coraz mniej powszechne. „Wiemy, że zniknęły z uliczek Sydney w latach 80., a w ciągu siedmiu lat wyników z Aussie Backyard Bird Count odnotowaliśmy niepokojący spadek obserwacji ptaka w większości miast, zwłaszcza w Melbourne i Hobart, gdzie zgłaszane obserwacje spadły o około połowę.”
Ekologiua.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/environment/2021/oct/08/superb-fairywren-crowned-2021-australian-bird-of-the-year-winner-in-hotly-contested-vote”; data dostępu: 2021-10-08
Ocena (5.0) Oceń: