Wtorek 07.06.2022

Szczury z plecaczkami będą pomagały ofiarom trzęsień ziemi

Szczury raczej nie kojarzą się nam dobrze. Ale może się to zmienić. Te sprytne i bardzo inteligentne zwierzęta mogą pomóc ratować ludzkie życie. Naukowcy już szkolą gryzonie by pomagały osobom uwięzionym pod gruzami po trzęsieniu ziemi.fot. shutterstockfot. shutterstock

Do tej pory wytresowano siedem gryzoni, by przedzierały się przez gruz. Pełne szkolenie zajmuje zaledwie dwa tygodnie. Szczury zostały wybrane ze względu na ich wielkość i zwinność, co czyni je idealnymi pomocnikami w strefach katastrof.
Projektem kieruje 33-letnia naukowiec dr Donna Kean z Glasgow. Przez ostatni rok pracowała w Morogoro w Tanzanii dla organizacji non-profit APOPO w ramach projektu „Hero Rats”.

Kean, która wcześniej studiowała ekologię na Uniwersytecie Strathclyde, a także ma doktorat na Uniwersytecie Stirling, była zafascynowany tym, jak szybko szczury mogą się uczyć i być szkolone.

Odrzuciła błędne wyobrażenia na temat niehigienicznych gryzoni i opisała je jako stworzenia „towarzyskie”. Wierzy, że te dobrze wytresowane szczury mogą pomóc w ratowaniu życia.

„Szczury byłyby w stanie przedostać się do ofiar zakopanych w gruzach. Kiedy zdobędziemy nowe plecaki, będziemy mogli usłyszeć, gdzie jesteśmy i gdzie jest szczur. Mamy potencjał, aby rozmawiać z ofiarami poprzez szczura ”- powiedziała Kean.

Do tej pory wytresowano siedem szczurów, a przyzwyczajenie ich do pracy zajęło tylko dwa tygodnie przy użyciu prototypowych plecaków domowej roboty.

Wkrótce powstaną specjalistyczne plecaki zawierające mikrofony i sprzęt wideo, a także lokalizatory, aby umożliwić zespołom ratowniczym komunikację z gryzoniami i ocalałymi.

Gryzonie dostaną szansę pracy w terenie, gdy zostaną wysłane do narażonej na trzęsienia ziemi Turcji, gdzie będą współpracować z zespołem poszukiwawczo-ratowniczym GAE.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Good News Network; “Rats Trained to Carry Tiny Backpacks Into Earthquake Zones – So Rescue Teams Can Talk to Survivors”; goodnewsnetwork.org; 2022-06-07
Ocena (2.3) Oceń: