Szympansy mądrzejsze od studentów?

Poniedziałek 01.01.2018
Fot. Tambako The Jaguar [CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com Fot. Tambako The Jaguar [CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com

Nadal nie doceniamy zdolności intelektualnych szympansów. A okazuje się, że najbliżsi ewolucyjni kuzyni człowieka przejawiają pewne matematyczne zdolności – potrafią porządkować liczby od 0 do 19 we właściwej kolejności. Studenci z tym zadaniem radzili sobie dużo gorzej od małp.Prof. Matsuzawa Dyrektor Instytutu Badań nad Prymatami na Uniwersytecie w Kioto znany jest szczególnie z badań nad inteligencją i pamięcią szympansów. Prof. Matsuzawa nauczył swą podopieczną szympansicę Ai posługiwać się mową migową, a także liczyć.

− Wielu badaczy próbuje od lat badać językowe zdolności szympansów, na Zachodzie popularne są studia nad językiem małp i sposobami ich komunikowania się. Nie chciałem jednak naśladować tych naukowców, gdyż wolałem pójść własną drogą. Moja intuicja mówiła mi, żeby skupić się na liczbach, ponieważ matematyka jest częścią systemu językowego − wyjaśnił PAP Matsuzawa genezę swojego wieloletniego badania.

Prof. Matsuzawa wykorzystał testy podobne do tych, które wykorzystują psycholodzy sprawdzający pamięć numeryczną małych dzieci. Na ekranie komputera pojawiały się cyfry arabskie, a zadaniem szympansów było – przez dotykanie ekranu – ułożenie ich w odpowiednim porządku. Jak z tym zadaniem poradziły sobie małpy?

− Małpy potrafiły sobie poradzić z zadaniem, gdyż odtwarzały z pamięci całą serię symboli. W dodatku, to zadanie młode szympansy wykonały dokładniej i szybciej od ludzi − opowiada PAP Matsuzawa.

wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy