Szympansy tworzą nowe tradycje, naśladując swoje zachowania. Takie wnioski płyną z badania międzynarodowej grupy naukowców, którzy analizując ponad 700 godzin materiału filmowego, zauważyli, że grupa szympansów wsadza sobie trawę w uszy.

Główny autor badań Edwin van Leeuwen z Instytutu Maxa Plancka w Holandii pierwsze oznaki takiego zachowania zauważył w 2010 roku. Dostrzegł on, że samica szympansa o imieniu Julie regularnie wsadza sobie źdźbło trawy do ucha. To źdźbło towarzyszyło szympansicy nawet jak spała, jadła i kiedy się bawiła. W trakcie kolejnych obserwacji naukowiec dostrzegł podobne zachowania u innych szympansów.
Badacze odkryli, że w grupie Julie, aż osiem z dwunastu szympansów wkładało sobie trawę w uszy. Pierwszym szympansem, który skopiował zachowanie Julie był jej syn Jack. Za Jackiem podążyła reszta szympansów, z którymi miał kontakt.
– Badania dowodzą, że szympansy mają tendencję do uczenia się od siebie nawzajem – na zasadzie „małpa widzi, małpa robi” – sugeruje Van Leeuwen.
– Fakt, że szympansy uczą się zachowań poprzez obserwację, może świadczyć o tym, iż szympansy mają duży potencjał kulturowy. – dodał Leeuwen.
Wnioski z badań, prowadzonych przez Edwina van Leeuwen z Instytutu Maxa Plancka w Holandii, zostały opublikowane w czasopiśmie Animal Cognition Springer.
Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
- ““Grass-in-the-ear” technique sets new trend in chimp etiquette”; data dostępu: 2018-07-15
Ekologia.pl poleca