Niedziela 13.11.2022

Szympansy również podążają za trendami

Szympansy tworzą nowe tradycje, naśladując swoje zachowania. Takie wnioski płyną z badania międzynarodowej grupy naukowców, którzy analizując ponad 700 godzin materiału filmowego, zauważyli, że grupa szympansów wsadza sobie trawę w uszy.https://www.springer.com/about+springer/media/springer+select?SGWID=0-11001-6-1469643-0fot. shutterstock

Główny autor badań Edwin van Leeuwen z Instytutu Maxa Plancka w Holandii pierwsze oznaki takiego zachowania zauważył w 2010 roku. Dostrzegł on, że samica szympansa o imieniu Julie regularnie wsadza sobie źdźbło trawy do ucha. To źdźbło towarzyszyło szympansicy nawet jak spała, jadła i kiedy się bawiła. W trakcie kolejnych obserwacji naukowiec dostrzegł podobne zachowania u innych szympansów.
To wzbudziło jego zainteresowanie, więc Edwina van Leeuwen postanowił sprawdzić czy szympansy skopiowały od Julie to zachowanie i czy są w stanie uczyć się od siebie. Zebrał zespół naukowców, którzy przeanalizowali 740 godzin nagrań z monitoringu 94 szympansów, żyjących w czterech grupach społecznych, z czego tylko dwie znajdowały się w zasięgu swojego wzroku.

Badacze odkryli, że w grupie Julie, aż osiem z dwunastu szympansów wkładało sobie trawę w uszy. Pierwszym szympansem, który skopiował zachowanie Julie był jej syn Jack. Za Jackiem podążyła reszta szympansów, z którymi miał kontakt.

– Badania dowodzą, że szympansy mają tendencję do uczenia się od siebie nawzajem – na zasadzie „małpa widzi, małpa robi” – sugeruje Van Leeuwen.

– Fakt, że szympansy uczą się zachowań poprzez obserwację, może świadczyć o tym, iż szympansy mają duży potencjał kulturowy. – dodał Leeuwen.

Wnioski z badań, prowadzonych przez Edwina van Leeuwen z Instytutu Maxa Plancka w Holandii, zostały opublikowane w czasopiśmie Animal Cognition Springer.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. ““Grass-in-the-ear” technique sets new trend in chimp etiquette”; data dostępu: 2018-07-15
Ocena (4.4) Oceń: