Środa 17.06.2020

Ta trwała cegła wykonana jest piasku z recyklingu i odpadów z tworzyw sztucznych

Indyjska firma Rhino Machines wprowadziła na rynek „plastikowy blok krzemionki” - zrównoważoną cegłę budowlaną wykonaną z recyklingu, a konkretnie z pyłu odlewniczego, odpadów piaskowych i zmieszanych odpadów z tworzyw sztucznych (20%). „Blok krzemionkowo-plastikowy” lub SPB próbuje zmierzyć się z ogromnym problemem, jakim są odpady zalewające Indie.fot. shutterstockfot. shutterstock

Rhino Machines to indyjska firma, która we współpracy z firmą architektoniczną R + D Studio wprowadziła na rynek zrównoważoną alternatywę dla tradycyjnej cegły. Projekt zaczął się od realizacji celu, który zakładał wytworzenia zerowej ilości odpadów z zakładu regeneracji piasku w odlewni Rhino Machines.
Przed stworzeniem finalnego produktu, przeprowadzono szereg eksperymentów. Początkowo pył odlewniczy był używany w cegłach cementowych (7–10% odpadów poddanych recyklingowi) i glinianych (15% odpadów poddanych recyklingowi). Jednak ten proces produkcji był uzależniony od naturalnych zasobów, takich jak cement, ziemia i woda, co nie spełniało kryteriów zespołu, by stworzyć coś bardziej przyjaznego dla środowiska. Po wielu próbach i badaniach narodziło się rozwiązanie, które pozwoliło związać piasek z pyłem odlewniczym i tworzywem sztucznym. W ciągu 4 miesięcy zwrócono się do różnych branż, takich jak szpitale, towarzystwa, osoby prywatne, organizacje społeczne i lokalne korporacje miejskie o dostarczenie czystego plastiku. Łącznie zebrano sześć ton odpadów z tworzyw sztucznych oraz szesnaście ton pyłu i piasku z przemysłu odlewniczego, gotowych do recyklingu.

Ponieważ cegła jest wytwarzana z odpadów, koszt produkcji jest stosunkowo niski, a Rhino Machines pracuje nad rozwiązaniem systemowym, aby odlewnie w całym kraju mogły opracowywać i dystrybuować SPB w obrębie swoich stref.

Cegły SPB są 2,5 razy silniejsze niż zwykłe cegły z czerwonej gliny, a przy ich produkcji zużywa się o 80% mniej zasobów naturalnych. Teraz możesz zbudować mocniejszy, solidniejszy dom, który pozwoli odetchnąć naszej planecie. Lepiej jest używać plastiku w cegłach, niż wrzucać go do morza!
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.designboom.com/design/silica-plastic-block-sustainable-brick-from-recycled-sand-plastic-waste-06-15-2020/”; data dostępu: 2020-06-17
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy