Wtorek 05.01.2016

Tablica Mendelejewa zyskała cztery nowe pierwiastki

By Sandbh (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia CommonsBy Sandbh (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons
Tablica Mendelejewa zyskała cztery nowe elementy. Nazywają się ununtrium, ununpentium, ununseptium i ununoctoum i zajmują odpowiednio 113, 115, 117 i 118 pozycję w układzie okresowym pierwiastków.

Pierwiastek o liczbie atomowej 113 został odkryty przez japońskich naukowców z instytutu Riken.
Z kolei pierwiastki o liczbach atomowych 115, 117 i 118 są dziełem Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej w Rosji oraz Lawrence Livermore National Laboratory w USA.

Nowe pierwiastki zostały oficjalnie potwierdzone 30 grudnia 2015 r. przez Międzynarodową Unię Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC). Potwierdzenie istnienia nowych substancji sprawiło, że siódmy rząd układu okresowego jest już oficjalnie zapełniony. Nowe pierwiastki nie mają jeszcze własnych nazw, a jedynie tymczasowe określenia odnoszące się do ich liczby atomowej – na przykład ununseptium, czyli „jedno-jedno-siódemkowiec”.

Poprzednio oficjalnie dodanymi elementami do tablicy Mendelejewa były w 2011 roku pierwiastki Flerovium – Fl (liczba atomowa 114) oraz Livermorium – Lv (liczba atomowa 116).

Pierwiastki, których liczba atomowa przekracza 94 nie występują naturalnie w przyrodzie, ale powstają w laboratorium. Są bardzo nietrwałe – względu na dużą liczbę liczbę protonów w jądrze atomowym szybko ulegają rozpadowi. Mogą jednak odgrywać ważną rolę w badaniach jądrowych.

Źródło: BBC News
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy