Tajemnice płatków śniegu

Środa 20.01.2010
Płatek śniegu z bliska
Płatek sniegu z bliska

Doktorant Travis Knepp i prof. Paul Shepson badali kryształki śniegu i szukali odpowiedzi na pytanie dlaczego kształt płatków śnieżnych zmienia się w zależności od temperatury otoczenia.Naukowcy tłumaczą, że na powierzchni płatków jest bardzo cienka warstwa wody w postaci ciekłej, nawet jeśli pod nią znajduje się lód. "To dlatego lód jest śliski. Za każdym razem kiedy ktoś poślizgnie się, ślizga się nie na lodzie ale na cienkiej warstwie wody" - tłumaczy Knepp.

Dodaje, że cienka warstwa płynu jest po obu stronach kryształków śniegu. To właśnie jej obecność powoduje, że kryształki przybierają różne formy w zależności od poziomu temperatury i wilgotności. W wyższych temperaturach boki kryształków powiększają się szybciej niż góra i dół płatka. To sprawia, że płatki przybierają kształt palety. Między -10 a -2,7 stopni Celsjusza kryształki wyglądają jak wysokie lite graniastosłupy lub igły. Zmiana kształtu przez kryształki śniegu zależy także od wilgotności.

"Grubość i wygląd tej naprawdę cienkiej warstwy decyduje o ogólnym kształcie, jaki przybierze płatek śniegu, ale zmiana grubości warstwy tego quasi-płynu następuje, gdy zmienimy temperaturę, w której kryształ śniegu zmieni kształt. Do tej pory nikt nie wiedział, że ta warstwa płynu odgrywa tak znaczącą rolę w określaniu kształtu płatków śniegowych" - podkreślił naukowiec.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy