Poniedziałek 14.11.2022

Te niesamowite stworzenia zamieszkują głębiny oceanu

Szkliste kły i świecące płetwy - australijscy naukowcy badający dno oceanu w pobliżu Wyspy Bożego Narodzenia i Wysp Kokosowych (Keelinga) odkryli wiele niesamowitych stworzeń głębinowych, których nigdy wcześniej nie widziano.Na dnie oceanu znaleziono nowe gatunki stworzeń morskich. Źródło: Ben Healley/Museums VictoriaNa dnie oceanu znaleziono nowe gatunki stworzeń morskich. Źródło: Ben Healley/Museums Victoria

Nie ma wątpliwości, że głębiny oceanu skrywają wiele tajemniczych stworzeń. A australijska grupa naukowców właśnie odkryła fantastyczne i dziwaczne kreatury podczas ekspedycji geodezyjnej w pobliżu Wyspy Bożego Narodzenia i Wysp Kokosowych (Keelinga).
Jeszcze przed wyruszeniem ekspedycji 30 września 2022 r., starszy kurator ds. bezkręgowców morskich w Museums Victoria (MV), Tim O'Hara, przewidział jedno lub dwa odkrycia. „Wiemy, że region ten jest pokryty masywnymi górami podwodnymi powstałymi w epoce dinozaurów i wiemy, że region ten znajduje się w krytycznym punkcie między Pacyfikiem a Oceanem Indyjskim” – powiedział O'Hara.

„Jesteśmy naprawdę podekscytowani perspektywą odkrycia nowych gatunków, być może nawet nowych gałęzi drzewa życia, które do tej pory pozostawały ukryte pod falami w tym niezbadanym regionie”.

W drodze do nowych terytoriów parku morskiego, zespoły za pomocą sonaru na statku badawczym (RV) Investigator sporządziły mapę dna morskiego, odkrywając starożytne góry morskie, stożki wulkaniczne, kaniony i grzbiety. Wygasłe wulkany powstały 140 do 50 milionów lat temu.

Sonar ujawnił, że Wyspy Kokosowe (Keelinga) były bliźniaczymi szczytami ogromnej góry morskiej wznoszącej się prawie 5000 metrów od dna morskiego. Zidentyfikowano również trzeci zatopiony szczyt, 350 metrów poniżej poziomu morza. Załoga zebrała też wiele próbek nowych gatunków. O'Hara szacuje, że nawet jedna trzecia tych gatunków może być nowa dla nauki.

„Prawdziwymi gwiazdami są ryby” — mówi O’Hara, który specjalizuje się w bezkręgowcach. „Są ślepe węgorze i trójnogi i smoki, z wszystkimi tymi bioluminescencyjnymi organami i przynętami wychodzącymi z ich głów. Są po prostu niezwykłe.”

Jest urocza głębinowa ryba nietoperz, która wygląda jak rawioli z kończynami i wyrazem „proszę, kochaj mnie” na swojej maleńkiej twarzy. To dziwne, małe stworzenie porusza się po dnie morskim na przysadzistych, małych płetwach z dużymi „stopami”. „Są to malutcy krewniacy żabnicy… mają małą przynętę, która znajduje się w zagłębieniu na ich pysku, dzięki czemu mogą się poruszać, aby przyciągnąć ofiarę, i zasadniczo chodzą po dnie na zmodyfikowanych rękach i nogach” – wyjaśniają naukowcy.
Jednym z najdziwniejszych wyłowionych mieszkańców tamtego regionu była ryba uznana za krewniaka ryb żabnicokształtnych, źródło: Ben Healley/Museums Victoria
Ślepy gatunek ryby z rzędu wyślizgokształtnych, niezwykle rzadki, źródło: Ben Healley/Museums Victoria
Kolejna ryba została złapana zakotwiczona w ziemi za pomocą dziwnie wydłużonych. wysokich płetw, dzięki którym może bez wysiłku unosić się tuż nad dnem morskim, czekając, by rzucić się w góry na niczego niepodejrzewającą ofiarę.

Zespoły odkryły również kraba pustelnika, używając głębinowego kolonialnego koralowca zoanthida jako muszli.

Fantazyjne ogórki morskie, mnóstwo rozgwiazd i mnóstwo ślimaków morskich również nazywają ten region domem, podobnie jak wiele innych dziwaków z głębin.

Pobrane próbki stworzeń zostaną zbadane przez taksonomów specjalizujących się w różnych grupach zwierząt, aby potwierdzić ich tożsamość lub opisać nowe gatunki, wykorzystując DNA wyekstrahowane ze zwierząt jako istotne źródło informacji.
„Wyniki badań z tej podróży będą nieocenione dla naszego zrozumienia australijskich środowisk głębinowych i wpływu, jaki mają na nie ludzie” – wyjaśnił Lynley Crosswell, dyrektor generalny MV.
Bathysaurus mollis, gatunek ryby głębinowej zwany także jaszczurką wysokopłetwą, źródło: Ben Healley/Museums Victoria
Trójnożna ryba ma płetwy, które pozwalają jej stać nad dnem morskim i łapać pożywienie, źródło: Ben Healley/Museums Victoria
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

Museums Victoria ; “Ancient submerged volcanos bristle with sea life”; data dostępu: 2022-11-14

Ocena (5.0) Oceń: