Wtorek 06.12.2022

Ten magiczny proszek usuwa mikroplastiki z wody

Naukowcy z Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT University) odkryli sposób na wykorzystanie materiałów magnetycznych do szybkiego i niedrogiego usuwania mikrodrobin plastiku z wody. Odkrycia pokazują, że materiały usuwają cząsteczki plastiku 1000 razy mniejsze niż tworzywa sztuczne wykrywane obecnie w istniejących stacjach uzdatniania wody.fot. shutterstockfot. shutterstock
Zespół opracował adsorbent z nanomateriałów, w tym żelaza, który przyciąga cząsteczki plastiku w wodzie, działając w zaledwie godzinę w porównaniu z innymi metodami usuwania mikroplastików, których działanie może zająć kilka dni. Adsorbent jest mieszany z wodą, a mikroplastiki, a nawet rozpuszczone zanieczyszczenia są przyciągane do adsorbentu. Następnie, ze względu na zawartość żelaza, naukowcy byli w stanie wykorzystać magnesy do zbierania mikroplastiku i rozpuszczonych zanieczyszczeń.
„Struktura nanofilarowa, którą opracowaliśmy w celu usunięcia tego zanieczyszczenia, którego nie można zobaczyć, ale jest bardzo szkodliwe dla środowiska, jest poddawana recyklingowi z odpadów i może być używana wielokrotnie”, Nicky Eshtiaghi, główny badacz i profesor z RMIT's School of Środowiska i Inżynierii Chemicznej.

Badania, opublikowane w Chemical Engineering Journal, szacują, że każdego roku do oceanów przedostaje się około 12,7 miliona ton mikrodrobin plastiku, a mniejszych mikroplastików poniżej 5 milimetrów nie można wykryć i odfiltrować za pomocą istniejącej technologii uzdatniania wody. Niektóre opcje, takie jak bibuły filtracyjne lub fotodegradacja, były już wcześniej testowane, ale te metody nie są w stanie wychwycić najmniejszych mikroplastików ani usunąć zanieczyszczeń przez długi czas.
„Mikroplastiki mniejsze niż 5 milimetrów, których degradacja może zająć do 450 lat, nie są wykrywalne i usuwalne za pomocą konwencjonalnych systemów oczyszczania” – powiedział współprowadzący badacz Nasir Mahmood. Jest to nie tylko szkodliwe dla organizmów wodnych, ale ma również znaczący negatywny wpływ na zdrowie ludzi”.

Adsorbent opracowany przez zespół RMIT – jak wyjaśniono w badaniu, nanokolumnowe struktury złożone z dwuwymiarowej metaloorganicznej ramy oddzielonej nanokolumnami z tlenku żelaza w kapsułach węglowych – usunął około 100% mikroplastików z próbki wody w ciągu zaledwie jednej godziny.

Adsorbent ma być szybkim i ekonomicznym rozwiązaniem do usuwania mikrodrobin plastiku i rozpuszczonych zanieczyszczeń w wodzie.

Teraz zespół poszukuje współpracowników do zwiększenia skali projektu i przetestowania go w oczyszczalniach ścieków. „Wyniki sugerują obiecującą drogę do rozwiązania problemu usuwania mieszanych zanieczyszczeń z wody w jednym procesie i podkreślenia jej potencjału w rozwiązaniu krytycznego problemu oczyszczania ścieków przemysłowych i domowych” – napisali autorzy badania.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

Alice Klein; “Trapping powder quickly removes all microplastics from water”; data dostępu: 2022-12-06

Ocena (5.0) Oceń: