Termity - opis, występowanie i zdjęcia. Owady termity ciekawostki

Poniedziałek 30.07.2018
Fot.  Steve Shattuck [CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com Fot. Steve Shattuck [CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com

Kto jest najlepszym budowniczym na świecie? Największe budowle w świecie owadów budują … termity. Ich domy mogą mieć wysokość aż 12 metrów i mogą przetrwać wiele lat nienaruszone. Nic w tym dziwnego, bowiem budowle te mają stanowić bezpieczne schronienie, miejsce pracy i życia dla milionów termitów.


Termity to uskrzydlone owady zamieszkujące głównie kraje tropikalne i subtropikalne. Największe skupiska tych owadów można znaleźć na obszarach brazylijskiego regionu ekologicznego cerrado.

Termity – podobnie jak pszczoły i mrówki, to owady społeczne, które współpracują ze sobą podczas budowy kolonii. Ale gdy potrzeba są w stanie podejmować samodzielne decyzje. Dzięki temu owady te mogą wznosić instynktownie wielkie, skomplikowane konstrukcje.

Dzięki mieszance ziemi, przeżutego drewna, szczątków roślin, kału i śliny owadów powstają rozbudowane, strzeliste termitiery. Średnio kopce termitów mają wysokość 3 metrów. Ale są i takie, które urastają do 8, a nawet 12 metrów. Rekordowo wysokie kopce wznoszą afrykańskie termity z rodzaju Macrotermes.


Fot. Jim Bendon [CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy