Środa 16.06.2021

To już pewne! Ziemia ma 5 oficjalnych oceanów

Ziemia w końcu zyskała piąty ocean, dzięki decyzji National Geographic Society o dodaniu Oceanu Południowego wokół Antarktydy do czterech, które już rozpoznajemy: Oceanu Atlantyckiego, Pacyfiku, Oceanu Indyjskiego i Arktycznego.Wody Oceanu Południowego, fot. shutterstockWody Oceanu Południowego, fot. shutterstock

Chociaż określenie zimnych wód wokół lodowatego południowego kontynentu jako oddzielnego oceanu znane jest już od prawie 100 lat i jest szeroko stosowane przez naukowców, do tej pory nie cieszyło się ono popularnością.
Towarzystwo National Geographic tworzy mapy od ponad wieku. Od lat 70. geografowie nadzorują wszystkie modyfikacje każdej opublikowanej mapy. Decyzja o oficjalnym uznaniu Oceanu Południowego zapadła po latach obserwacji naukowców i wiadomościach, w których pojawiał się termin Ocean Południowy do opisu wód w pobliżu Antarktydy ‒ donosi National Geographic.

„Ocean Południowy od dawna jest uznawany przez naukowców, ale ponieważ nigdy nie było porozumienia na arenie międzynarodowej, nigdy nie został potwierdzony oficjalnie” – powiedział Alex Tait, geograf z National Geographic Society.

„Uważamy, że z punktu widzenia edukacji, a także z punktu widzenia etykietowania map, zwrócenie uwagi na Ocean Południowy jako piąty ocean jest naprawdę ważne” – wyjaśnił Tait dla Washington Post.

National Geographic rozpoczęło tworzenie map w 1915 roku, ale stowarzyszenie formalnie uznało tylko cztery oceany, które zostały zdefiniowane przez kontynenty, które z nimi graniczyły.

Natomiast Ocean Południowy nie jest definiowany przez otaczające go kontynenty, ale przez Antarktyczny Prąd okołobiegunowy (ACC), który płynie z zachodu na wschód. Naukowcy uważają, że ACC powstał 34 miliony lat temu, kiedy kontynent Antarktyda oddzielił się od Ameryki Południowej, umożliwiając swobodny przepływ wody wokół „dna” świata. Pierścień oceaniczny działa jak niewidzialna ściana, która otacza Antarktydę w lodowatych, mniej słonych wodach niż wody północne. Ta separacja sprawia, że kontynent i Ocean Południowy są odmienne ekologicznie, goszcząc niezliczone różnorodne organizmy.

Wody ACC – a zatem większość Oceanu Południowego – są zimniejsze i nieco mniej słone niż wody oceanu na północy. ACC pobiera wodę z Oceanu Atlantyckiego, Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego, aby napędzać globalny „taśmociąg”, który przenosi ciepło wokół planety, podczas gdy zimna, gęsta woda ACC opada i pomaga magazynować węgiel w głębinach oceanicznych.

Według National Geographic tysiące gatunków morskich żyje tylko w obrębie ACC. Wspólna definicja dzieli globalny ocean na cztery lub pięć części, w zależności od kontynentów, które go otaczają. Niemniej jednak termin „Ocean Południowy” był używany do opisania wód na dnie świata, odkąd po raz pierwszy zobaczył je hiszpański odkrywca Vasco Núñez de Balboa na początku XVI wieku.

Jednak zgodnie z książką Southern Ocean: Oceanographers Perspective (Ice Press, 2015), IHO unieważniło to oznaczenie w 1953 roku: „Większość otrzymanych opinii … wskazuje, że nie ma prawdziwego uzasadnienia dla stosowania terminu Ocean do tej części wody” – napisała IHO w opublikowanych w tym roku wytycznych.

Naukowcy nie byli jednak zgodni i termin ten był coraz częściej używany, ponieważ wyjątkowość Oceanu Południowego stawała się coraz bardziej wyraźna. Amerykańska Rada ds. Nazw Geograficznych zaczęła korzystać z nazwy w 1999 r., a Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) oficjalnie zaczęła używać określenia Ocean Południowy w tym roku.

Obecnie naukowcy badają, w jaki sposób antropogeniczna zmiana klimatu wpływa na najnowszy ocean na Ziemi. Naukowcy wiedzą, że wody Antarktydy ocieplają się, a pokrywy lodowe kontynentu gwałtownie topnieją. Jednak nie wiadomo, w jakim stopniu te skutki wpływają na kontynent południowy, donosi National Geographic.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.livescience.com/earth-fifth-ocean-confirmed.html”; data dostępu: 2021-06-16
Ocena (4.3) Oceń:
Pasaż zakupowy