Środa 23.10.2019

Topniejące lodowce ujawniły pięć nowych wysp w Arktyce

Skutki zmian klimatu stają się coraz bardziej widoczne. Rosyjska marynarka wojenna twierdzi, że odkryła pięć nowych wysp, które ujawniły topniejące lodowce w odległej Arktyce.fot. shutterstockfot. shutterstock

Marynarka wojenna po raz pierwszy zauważyła wyspy w 2016 r. na zdjęciach satelitarnych, ale potwierdziła je i zmapowała w sierpniu i wrześniu 2019 roku ‒ poinformowało we wtorek rosyjskie Ministerstwo Obrony.
Szef floty północnej, wiceadmirał Alexander Moiseyev, powiedział, że było to spowodowane głównie „zmianami sytuacji lodowej”.  „Wcześniej były to lodowce, ale topnienie lodu doprowadziło do wyłonienia się wysp”.

Według ostatniego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych utrata lodowców w Arktyce w latach 2015-2019 była większa niż w jakimkolwiek innym pięcioletnim okresie. Jest to zgodne z innymi zmianami obserwowanymi w Arktyce.   

W ostatnich latach Rosja otworzyła szereg baz wojskowych i naukowych w Arktyce, a zainteresowanie regionem rośnie, ponieważ rosnące temperatury otwierają szlaki żeglugowe i ułatwiają eksploatację niedostępnych dotąd zasobów mineralnych.

Tegoroczna letnia wyprawa do dwóch archipelagów ‒ Franza Josefa Landa i Novayi Zemlyi - obejmowała zespół 60 osób, w tym cywili z Russian Geographic Society, i była pierwszą na pokładzie ratowniczej łodzi holowniczej zamiast lodołamacza.

„Dwa miesiące w tym roku, kiedy odbyliśmy naszą wyprawę do Ziemi Franciszka Józefa, można określić jako ciepłe” ‒ powiedział Denis Krets, dowódca sił ekspedycyjnych floty północnej. „Mieliśmy szczęście, ponieważ mogliśmy dobić do brzegu wysp, które były wolne od lodu”.

Nowe wyspy znajdują się w pobliżu lodowca Vylki u wybrzeży odległego archipelagu Novaya Zemlya, leżącego na Oceanie Arktycznym. Ich powierzchnia wynosi od 900 do 54 500 metrów kwadratowych – co równą się powierzchni 10 boisk piłkarskich.

Naukowcy ostrzegają, że wyłaniające się wyspy to nie przypadek, ale bezpośredni skutek narastającego kryzysu klimatycznego. Bowiem lodowce Arktyki topią się w zastraszającym tempie. Arktyka nagrzewa się bardzo szybko. Wzrost temperatury i wynikające z tego topnienie się lodowców może potencjalnie zniszczyć cykl życia, który się tam rozpoczyna, i zagrozić życiu ludzi na całej planecie ‒ alarmują badacze.

Tego lata, tylko w sierpniu pokrywa lodowa Grenlandii straciła 11 miliardów ton lodu. W poprzednim miesiącu łączna ilość utraconego lodu wyniosła 197 miliardów ton – co stanowi równowartość około 80 milionów olimpijskich basenów. Także w sierpniu tego roku naukowcy pożegnali Okjökull, pierwszy islandzki lodowiec, który stopniał w wyniku zmian klimatu.
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “https://edition.cnn.com/2019/10/23/europe/arctic-new-islands-intl-hnk-scli/”; data dostępu: 2019-10-23
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy