Wtorek 29.01.2019

Twierdzą, że Ziemia jest płaska i chcą to udowodnić!

Na świecie żyją osoby, które wierzą, iż Ziemia jest płaska. Chcąc dowieść swoich racji, w 2020 roku wyruszają w rejs na koniec świata. I to dosłownie…Model płaskiej Ziemi (okrągły mur lodowy zabezpiecza przed spłynięciem wody z jej powierzchni) Trekky0623 at English Wikipedia (\Model płaskiej Ziemi (okrągły mur lodowy zabezpiecza przed spłynięciem wody z jej powierzchni) Trekky0623 at English Wikipedia ("I made this map myself") [Public domain], via Wikimedia Commons

Płaskoziemcy, bo o nich mowa,  kwestionują kulistość naszej planety. Uważają, że wszystko, co nam na ten temat mówiono, jest kłamstwem i elementem globalnego spisku. Dlaczego, jeżeli Ziemia jest kulą, to horyzont zawsze wydaje się prosty? ‒ możemy przeczytać na jednej ze stron.

Skoro Ziemia nie jest kulą, to jak wygląda?

Teorii jest kilka. Jedna z nich głosi, że Ziemia jest płaskim dyskiem o środku na biegunie północnym, a otacza go 48-metrowy mur z lodu. Inni twierdzą, że Ziemia jest  wklęsła, jeszcze inni, że w środku znajduje się wielka góra. Co ciekawe, płaskoziemcy uważają, że grawitacja nie istnieje, a przyciąganie ziemskie to iluzja. Intrygujące? Teorii głoszonych przez członków Towarzystwa Płaskiej Ziemi jest więcej, ale to materiał na oddzielny artykuł.

O płaskoziemcach zrobiło się głośno w związku z ich najnowszymi deklaracjami. Zwolennicy teorii płaskiej Ziemi organizują rejs statkiem na koniec świata! W ten sposób chcą udowodnić, że Ziemia jest płaskim dyskiem. Rejs luksusowym wycieczkowcem planowany jest 2020 rok. To będzie największa i najodważniejsza przygoda w życiu ‒ przekonują aktywiści z organizacji Flat Earth International Conference.

Jest tylko jeden problem. Systemy nawigacyjne statków, funkcjonują dzięki teorii, że Ziemia nie jest płaska. ”Nautyczne mapy zostały zaprojektowane z myślą o tym, że Ziemia jest okrągła" ‒ powiedział Henk Keijer, były kapitan statku wycieczkowego.

Keijer, który obecnie pracuje jako ekspert w dziedzinie medycyny sądowej dla Robson Forensic, powiedział, że istnienie GPS, globalnego systemu pozycjonowania, jest dowodem na to, że Ziemia jest kulą, a nie płaskim dyskiem. GPS opiera się na pracy 24 głównych satelitów, które krążą wokół Ziemi, dostarczając informacji pozycyjnych i nawigacyjnych.

Gdzie zatem leży prawda? Tego dowiemy się dopiero w 2020 roku. Albo i nie...
Ekologia.pl


Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/science/2019/jan/09/flat-earth-cruise-nautical-navigation”; data dostępu: 2019-01-29
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy