Piątek 19.11.2021

Uwaga! Nisko latające pająki!

Boisz się pająków? Ogarnia cię przerażenie kiedy widzisz, jak przebiera swoimi owłosionymi odnóżami, wspinając się po ścianie? Teraz będziesz miała/miał jeszcze jeden problem. Na świecie żyją latające pająki, które mogą niepostrzeżenie wlecieć do Twojego pokoju.Autor: Stephen Yanoviak photo, Univ. of KentuckyPająk z rodzaju Selenops . Autor: Stephen Yanoviak photo, Univ. of Kentucky

Ale spokojnie, te pająki nie mieszkają w naszej części świata. Szybujący pająk z rodzaju Selenops został odkryty w lasach tropikalnych Peru i Panamy (Ameryka Południowa). Jest nie tyle przerażający, co niezwykle ciekawy. Jego powietrzne akrobacje, to coś więcej niż zwyczajny ślizg powietrzny. Pająk może także zmieniać kierunek lotu. Jest do tego bardzo dobrze przystosowany. Jest cienki i wygląda jakby ktoś przejechał po nim walcem. Jest też bardzo elastyczny – manewruje, rozkładając szeroko nogi, a kiedy chce wylądować, przyciąga je do siebie.
Tym samy pająk dołączył do niewielkiej grupy zwierząt, które nie potrafią latać, ale posiadają zdolność szybowania. Dzięki temu nie spadają w dół jak kamień.

„Domyślam się, że wiele zwierząt – od węży, jaszczurek po mrówki, a teraz i pająki, które mieszkają na drzewach dobrze sobie radzi z szybowaniem” – powiedział jeden z autorów badania prof. Robert Dudley z University of California, Berkeley. „Jeśli zwierzę takie zostanie zaskoczone przez drapieżnika, to może poszybować na inne drzewo, zamiast twardo lądować na ziemi czy w strumieniu” – dodał.


Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

Stephen P. Yanoviak, Yonatan Munk, Robert Dudley. Arachnid aloft: directed aerial descent in neotropical canopy spiders. J. R. Soc. Interface, 2015 DOI: 10.1098/rsif.2015.0534

Moim zdaniem
Boisz się pająków?
Ocena (3.7) Oceń: