Poniedziałek 16.04.2018

Uwaga! W Odrze mieszkają egzotyczne krewetki

W polskich rzekach nie ma krewetek. Przynajmniej być nie powinno. A jednak, w Odrze zadomowiła się pochodzącą z południowo-wschodniej Azji krewetka Neocaridina davidi. Skąd to egzotyczne zwierzę w polskich rzekach? Najprawdopodobniej kilkanaście lat temu krewetki należące do tego gatunku zostały wypuszczone do rzeki przez posiadacza akwarium.TheJammingYam at English Wikipedia [CC BY-SA 3.0 or GFDL], from Wikimedia CommonsSłodkowodna krewetka Neocaridina davidi z rodziny Atyidae.TheJammingYam at English Wikipedia [CC BY-SA 3.0 or GFDL], from Wikimedia Commons

Słodkowodna krewetka Neocaridina davidi z rodziny Atyidae pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Jest to jednocześnie gatunek często trzymany w amatorskich akwariach. Ostatnio została potwierdzona obecność tej krewetki w dolnej Odrze, a konkretnie w kanale, do którego odprowadzane są podgrzane wody z elektrowni w Gryfinie, 25 km od Szczecina. W ciepłym kanale zwierzęta znalazły idealne warunki do życia i rozmnażania się.

Zdaniem ekspertów zasiedlanie polskich rzek przez egzotyczne gatunki nie jest niczym dobrym. Pojawienie się „obcego” jest niebezpieczne dla ekosystemów. Bowiem inwazyjne gatunki mogą wypierać nasze rodzime.

To sprawia, że w niektórych rzekach czy jeziorach można czasem spotkać egzotyczne ryby takie jak zbrojniki, a nawet piranie.

„Obce gatunki, po zaaklimatyzowaniu się w nowym środowisku, mogą rozpocząć inwazję w polskich wodach naturalnych. (…)Mogą zwiększać presję drapieżników na naturalną faunę, a nawet wprowadzać nowe patogeny i choroby do środowiska. – ostrzega dr Aleksandra Jabłońska z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego.


http://naukawpolsce.pap.pl/newsOcena (5.0) Oceń: