Odkrywanie, hodowanie i bioinżynieria organizmów, które potrafią trawić plastik, nie tylko pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń, ale jest także sporym biznesem. Odkryto już kilka mikroorganizmów, które to potrafią, ale zazwyczaj działają one tylko w temperaturach powyżej 30°C. Wymagane ogrzewanie oznacza, że zastosowania przemysłowe pozostają do tej pory kosztowne i nie są neutralne pod względem klimatycznym. Istnieje jednak możliwe rozwiązanie tego problemu: znalezienie specjalistycznych drobnoustrojów przystosowanych do zimna, których enzymy działają w niższych temperaturach.

Wyniki wykazały, że szczepy bakterii należały do 13 rodzajów z gromady aktinobakterii i proteobakterii, a grzyby do 10 rodzajów z gromady ascomycota i mucoromycota.
Badane tworzywa sztuczne obejmowały niebiodegradowalny polietylen (PE) i biodegradowalny poliester-poliuretan (PUR) oraz dwie dostępne w handlu biodegradowalne mieszaniny poli(tereftalanu adypinianu butylenu) (PBAT) i kwasu polimlekowego (PLA).
Żaden ze szczepów nie był w stanie strawić PE, nawet po 126 dniach inkubacji. Ale 19 szczepów (56%), w tym 11 grzybów i osiem bakterii, było w stanie strawić PUR w temperaturze 15°C, podczas gdy 14 grzybów i trzy bakterie były w stanie strawić plastikowe mieszaniny PBAT i PLA.
„Tutaj pokazujemy, że nowe taksony drobnoustrojów uzyskane z„ plastysfery ”gleb alpejskich i arktycznych były w stanie rozkładać biodegradowalne tworzywa sztuczne w temperaturze 15 ° C. Organizmy te mogą pomóc w zmniejszeniu kosztów i obciążenia środowiska enzymatycznego procesu recyklingu tworzyw sztucznych” – powiedział Rüthi. Dodał, że zaskakujące jest to, że duża część badanych szczepów była w stanie degradować co najmniej jedno z testowanych tworzyw sztucznych.
Naukowcy odkryli dwa nieznane gatunki grzybów z rodzajów neodevriesia i lachnellula, które były w stanie strawić wszystkie badane tworzywa sztuczne z wyjątkiem PE.
Naukowcy przetestowali drobnoustroje tylko w jednej temperaturze, więc nie znaleźli jeszcze tej najbardziej optymalnej. Niemniej jednak mówią, że mogą działać dobrze między 4oC a 20oC.
Frey powiedział: „Kolejnym dużym wyzwaniem będzie identyfikacja enzymów degradujących tworzywa sztuczne wytwarzanych przez szczepy drobnoustrojów i optymalizacja procesu w celu uzyskania dużych ilości białek. Ponadto może być konieczna dalsza modyfikacja enzymów w celu optymalizacji właściwości, takich jak stabilność białek”.
Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
Frontiers; “Scientists discover microbes in the Alps and Arctic that can digest plastic at low temperatures”; https://phys.org/news/2023-05-scientists-microbes-alps-arctic-digest.html; data dostępu: 2023-05-10
Ekologia.pl poleca