Sobota 25.01.2014

W jaki sposób wilki opiekują się drzewami?

Czy wilki mogą chronić drzewa? Okazuje się, że tak. Już sama obecność wilków w okolicy, nawet jeśli nie polują, wpływa na zachowania jeleni, a przez to sprzyja odmładzaniu się lasu – wynika z badań prowadzonych w Puszczy Białowieskiej.
Badania przeprowadzone na terenie Białowieskiego Parku Narodowego pokazały, że intensywność podgryzania młodych drzewek przez jelenie była słabsza na terenach, gdzie często gościły wilki.

Holenderscy naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków PAN (IBS PAN) w Białowieży za pomocą ukrytych kamer i aparatów obserwowali, jak jelenie i dziki reagują na świeże odchody wilka, wyłożone w różnych punktach puszczy. Następnie analizowali nagrania, sprawdzając ile zwierzęta poświęcają czasu na żerowanie i przebywanie w jednym miejscu.

I co się okazało? W miejscach, gdzie były świeże wilcze odchody, sposób żerowania jeleni bardzo się zmienił – zwierzęta były czujne i ostrożne, często się rozglądały, poświęcając tym samym mniej czasu na żerowanie. Według naukowców czas żerowania skracał się niemal trzykrotnie. Tym samym rosnące tam drzewa były znacznie bezpieczniejsze, co sprzyjało regeneracji lasu.

„W granicach wilczych terytoriów o wiele mniej młodych drzew jest ogryzionych przez jelenie. Widać to szczególnie w pobliżu powalonych, dużych drzew, które utrudniają potencjalną ucieczkę. Jelenie unikają takich miejsc jako szczególnie ryzykownych” − powiedział PAP kierujący badaniami dr hab. Dries Kuijper z IBS PAN.

Wyniki badań zostały opublikowana na łamach styczniowego numeru "PLOS ONE" i w  grudniowym „Ecography” (2013r.)
Ekologia.pl


Bibliografia

„Wilczy opiekunowie drzew” Robert W. Mysłajek
http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,398868,obecnosc-wilkow-sprzyja-regeneracji-lasu.html

Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy