Czwartek 22.09.2022

W Kalifornii będzie można zamienić ludzkie zwłoki w kompost ogrodowy

Kalifornia dołączyła do rosnącej liczby stanów, które pozwalają mieszkańcom kompostować ciała po śmierci. Nowe prawo, podpisane w niedzielę przez gubernatora Gavina Newsoma, nakazuje urzędnikom Kalifornii opracowanie przepisów dotyczących praktyki znanej jako naturalna redukcja organiczna do 2027 roku.Fot. Krisana Antharith/ShutterstockFot. Krisana Antharith/Shutterstock

Kalifornia jest piątym stanem, który zalegalizował praktykę kompostowania zwłok, po Kolorado, Oregonie, Vermont i Waszyngtonie. Zgodnie z prawem kompostowanie będzie dozwolone od 2027 r.

Proces polega na umieszczaniu ludzkich szczątków w stalowej skrzyni wypełnionej organicznymi materiałami (słoma, wióry drzewne i lucerna), które pomagają organizmowi w naturalny sposób rozkładać się. Proces rozkładu trwa około 30-45 dni. Członkowie rodziny mogą następnie wykorzystywać ludzki kompost jak każdy inny rodzaj kompostu, na przykład wysypując go na grządkę z kwiatami.

Tradycyjne pochówki są szkodliwe dla środowiska, ponieważ chemikalia używane do balsamowania ciała mogą przedostać się do gleby. Tym samym, każdego roku do ziemi trafiają miliony litrów płynów, takich jak formaldehyd, metanol i etanol. Trumny i krypty grobowe również wymagają dużych zasobów, takich jak beton, stal czy drewno. Kremacja wymaga znacznej ilości energii (głównie z paliw kopalnych) i uwalnia w gazy cieplarniane do atmosfery.

To nowe prawo zapewni 39 milionom mieszkańców Kalifornii bardziej ekologiczną opcję pogrzebu, która oferuje znaczne oszczędności w emisji dwutlenku węgla, wody i użytkowania gruntów w porównaniu z konwencjonalnym pochówkiem lub kremacją” – powiedziała Katrina Spade, dyrektor generalna Recompose, domu pogrzebowego w Seattle.

Ustawa spotkała się ze sprzeciwem Kalifornijskiej Konferencji Katolickiej, donosi Times. Grupa stwierdziła, że kompostowanie ludzi nie spełnia „praktycznie uniwersalnej normy szacunku i troski o zmarłych”, zamieniając ciała w „towar jednorazowego użytku”.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

Melody Gutierrez; “California’s dead will have a new burial option: Human composting”; data dostępu: 2022-09-22

Ocena (5.0) Oceń: