W najbliższą środę nastąpi niezwykłe zaćmienie Księżyca

Wtorek 30.01.2018
See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons

W najbliższą środę nastąpi zaćmienie Księżyca, które - ze względu na zbieg kilku okoliczności - anglojęzyczne media nazwały „Super Blue Blood Moon”. Ostatni raz na półkuli zachodniej takie zaćmienie miało miejsce ponad 150 lat temu. W Polsce będzie można dostrzec jedynie końcówkę zjawiska.


Kiedy mamy do czynienia z zaćmieniem Księżyca? Do zaćmienia dochodzi, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w cień Ziemi. Jednak tym razem nie będzie to takie zwykłe zaćmienie. W środę, 31 stycznia, dojdzie do rzadkiego zjawiska - tzw. superpełni. Oznacza to, że Księżyc w pełni będzie znajdował się bliżej Ziemi niż zwykle, więc pełnia będzie jaśniejsza i większa. Szacuje się, że w trakcie superpełni tarcza Księżyca jest na niebie o około 14 proc. jaśniejsza niż normalnie. Zmiany rozmiarów Księżyca można więc zauważyć gołym okiem.

Będzie to druga superpełnia w tym samym miesiącu, co jest nazywane w języku angielskim terminem „blue moon” („niebieski księżyc”). Taka sytuacja występuje rzadko, raz na kilka lat.

Tarcza Księżyca nie staje się niebieska w trakcie zjawiska „blue moon”. W języku angielskim powiedzenie: „once in blue moon” oznacza, że coś dzieje się bardzo rzadko. Polskie odpowiednik tego idiomu to np. „od wielkiego dzwonu”. Kiedyś zaś termin „niebieski księżyc” odnosił się do trzeciej pełni Księżyca w ciągu astronomicznej pory roku, w której widoczne były cztery pełnie Księżyca.

Skąd określenie „blood”, czyli krwisty, w nazwie „Super Blue Blood Moon”? Księżyc podczas pełni wchodzi w cień Ziem, zmieniając barwę swej tarczy na coraz ciemniejszy, czerwony odcień. Kolor ten jest spowodowany przejściem światła słonecznego przez ziemską atmosferę, która zachowuje się jak soczewka zakrzywiająca bieg światła. Działa również jak filtr, przepuszczając więcej światła czerwonego niż niebieskiego, co sprawia, że Księżyc podczas zaćmienia przybiera rudą barwę.

Ostatni raz zjawisko Super Blue Blood Moon można było obserwować na zachodniej półkuli ponad 150 lat temu (31 marca 1866 r.). Z kolei na wschodniej półkuli 30 grudnia 1982 r. (ale było wtedy widoczne na niewielu obszarach).

Obserwatorzy w Polsce nie zobaczą całego przebiegu zjawiska, gdyż Księżyc zacznie wschodzić dopiero około pół godziny przed godziną siedemnastą, co oznacza, że będzie można dostrzec jedynie końcówkę zaćmienia półcieniowego. Żeby zobaczyć w środę Księżyc w kolorze czerwonym, trzeba się wybrać daleko na wschód (np. do Rosji) albo daleko na zachód (np. do Stanów Zjednoczonych). Można też obejrzeć transmisję w internecie (np. NASA będzie prowadzić transmisję na żywo pod adresem: https://www.nasa.gov/nasalive ).

Następne zaćmienie Księżyca będzie widoczne w Polsce 27 lipca br.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy