Czwartek 15.04.2021

W Nepalu żyje coraz więcej nosorożców. Wszystko przez pandemię!

Populacja nosorożców jednorożnych w Nepalu wzrosła do największej liczby od ponad 20 lat, częściowo z powodu przerwy w turystyce spowodowanej pandemią Covid-19, która pozwoliła na regenerację siedlisk zwierząt ‒ twierdzą ekolodzy.Nosorożec indyjski (Rhinoceros unicornis), fot. shutterstockNosorożec indyjski (Rhinoceros unicornis), fot. shutterstock

Według Haribhadra Acharya, urzędnika informacyjnego w Nepalu Departamentu Parków Narodowych i Ochrony Przyrody (DNPWC), populacja nosorożców w czterech parkach narodowych Nepalu wzrosła do 752 osobników, w porównaniu z 645 w 2015 roku. Żadne wcześniejsze badanie populacji nosorożców przeprowadzone przez rząd nepalski nie wykazało więcej niż 650 zwierząt. Acharya powiedział, że wynik został obliczony przez zespoły, które podzieliły ogromne siedlisko nosorożców na kwadraty, a następnie ręcznie zliczały zwierzęta, czasem jeżdżąc na udomowionych słoniach, aby pokonać odległości między obszarami.
Policzenie wszystkich nosorożców „metodą bezpośredniej obserwacji” zajęło około trzy tygodnie, a Park Narodowy Chitwan okazał się najtrudniejszym obszarem ze względu na dużą populację zwierząt ‒ powiedział Acharya i dodał, że wzrost populacji był wynikiem szeregu zmian, w tym inwestycji w zarządzanie siedliskami, kontrolę kłusownictwa i translokację nosorożców między siedliskami.

„Chitwan (Park Narodowy) jest głównym siedliskiem nosorożców w Nepalu, ale przenieśliśmy je do (innych parków), aby stworzyć alternatywną populację”- powiedział Acharya. Zdaniem urzędnika także pandemia, która zatrzymała zarówno turystów krajowych, jak i zagranicznych, miała niebagatelne znaczenie. „Ponieważ nie było turystów, nie zostały zakłócone życiowe nawyki nosorożców” ‒ powiedział.

Nosorożec indyjski jest wymieniony jako gatunek wrażliwy na Czerwonej Liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), a mniej niż 2200 zwierząt pozostaje w Indiach i Nepalu. Zwierzęta wymarły już w Bangladeszu i Bhutanie. Według organizacji DNPWC populacja jest zagrożona głównie przez działania kłusowników, którzy polują na zwierzęta ze względu na ich róg, używany w tradycyjnej medycynie azjatyckiej. Róg nosorożca może dorastać do 21 cm długości i jest przemycany, mimo że nie ma udowodnionych korzyści medycznych lub terapeutycznych. W przeszłości uzbrojeni strażnicy patrolowali granice parków, próbując odstraszyć kłusowników.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://edition.cnn.com/2021/04/15/asia/nepal-rhino-conservation-intl-hnk/index.html”; data dostępu: 2021-04-15
Ocena (4.8) Oceń:
Pasaż zakupowy