Poniedziałek 20.10.2008

W Rzymie odkryto grobowiec

Włoscy archeolodzy odkryli w Rzymie monumentalny grobowiec rzymskiego generała i konsula z czasów cesarza Marka Aureliusza - donosi serwis internetowy Times Online.Fot.: Wikipedia, CCFot.: Wikipedia, CC

Odkrycia na stanowisku w północnej części miasta, na brzegu Tybru w pobliżu via Flamina, dokonał zespół archeologów pod kierunkiem Cristiano Ranieri. Jak poinformowała archeolog Daniela Rossi, odkryte pozostałości marmurowego grobowca należącego do - jak głosi inskrypcja - Marcusa Noniusa Macrinusa są najważniejszym pomnikiem starożytności, odsłoniętym w Rzymie w ciągu ostatnich 20 lat.

Według Cristiano Ranieri, część grobowca dawno temu osunęła się w niestabilnym gruncie w stronę rzeki, ale jego kolumny, dach i zdobienia zachowały się w nienaruszonym stanie. Niektóre elementy grobowca zsunęły się do Tybru, ale zostały już wydobyte przez archeologów. Marcus Nonius Macrinus był generałem i konsulem, który dowodził legionami cesarza Marka Aureliusza - panującego w latach 161-180 n.e. - podczas prowadzonych przez niego kampanii wojennych.

Odkryty grobowiec być może zostanie zrekonstruowany i udostępniony jako główna część planowanego "Parku Archeologicznego Via Flamina", w którym znajdowałby się także dom cesarzowej Liwii - żony cesarza Oktawiana Augusta (63 r. p.n.e. - 14 r. n.e.) - położony w poliżu w Prima Porta.
Źródło: onet.pl

Ocena (0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy