Poniedziałek 24.06.2019

W tym kraju nie kupisz jednorazowych pieluszek

Małe państwo wyspiarskie położone na Oceanie Spokojnym, prowadzi globalną walkę z zanieczyszczeniem środowiska.  Po zakazie stosowania plastikowych toreb, słomek i pojemników z polistyrenu przyszedł czas na bardziej radykalne kroki. Rząd Vanuatu zapowiedział, że pod koniec przyszłego roku zostanie wprowadzony zakaz używania jednorazowych pieluszek.fot. shutterstockfot. shutterstock

Rząd tego wyspiarskiego państewka, które już cierpi nieproporcjonalnie ze względu na sytuację klimatyczną i ekologiczną, wraz ze wzrostem poziomu morza i zanieczyszczeniem środowiska, przekonuje, że nie ma wyboru.
„Vanuatu chroni swoją przyszłość” ‒ powiedział Mike Masauvakalo z ministerstwa spraw zagranicznych. „W końcu tworzywa sztuczne trafiają do wody, łańcucha pokarmowego i żołądków mieszkańców Vanuatu”

„Przed nami długa droga. Ale znając mój kraj, wypracujemy go. Na Vanuatu jest bardzo głośno o sytuacji klimatycznej. Jest to widoczny problem, żyjemy nim. Wpływa na nasze zaopatrzenie w żywność i nasze populacje ryb” ‒ dodaje. Dlaczego pieluszki?

Kraj ogłosił wprowadzenie zakazu zaraz po opublikowaniu badań przeprowadzonych przez Commonwealth Litter Program (CLiP), które wykazały, że odpady organiczne i jednorazowe pieluszki stanowią trzy czwarte całkowitej masy wytwarzanych odpadów.

Co jest nie tak z pieluszkami? Jednorazowe pieluchy są wyłożone plastikiem nieulegającym biodegradacji i wykorzystują chemiczny poliakrylan sodu jako absorbent. Nie rozpadają się na wysypisku. Tego typu odpady, które zalegają na składowiskach i trafiają do mórz i oceanów, mogą ługować szkodliwe substancje chemiczne i bakterie do środowiska. Co roku na całym świecie na składowiska trafia co najmniej 450 miliardów pieluszek ‒ informuje grupa ds. Środowiska Worldwatch Institute. Zatem problem jest poważny.

Taki pomysł budzi mieszane reakcje, szczególnie wśród rodziców, którzy ‒ jeżeli zakaz wejdzie w życie ‒ będą musieli poszukać bardziej ekologicznych alternatyw. Co często wiąże się z wyższymi kosztami. Problemem może być także dostępność wielorazowych pieluch. Część osób opisało potencjalny zakaz jako krok wstecz dla kobiet, które najprawdopodobniej będą musiały wziąć na siebie pracochłonny proces prania pieluszek wielokrotnego użytku.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/environment/2019/jun/22/vanuatu-to-ban-disposable-nappies-in-plastics-crackdown-we-had-no-choice”; data dostępu: 2019-06-24
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy