Środa 20.10.2021

W tym mieście segregujesz śmieci, to płacisz niższe podatki

Małe hiszpańskie miasteczko La Nucía znajduje się zaledwie 10 kilometrów od turystycznych nadmorskich kurortów Benidorm. Ale w porównaniu z sąsiadującymi miejscowościami, w których dominują drapacze chmur, architektura La Nucía plasuje się wysoko pod względem zrównoważonego rozwoju, a nie wysokości. Od ponad 20 lat gmina prowadzi chlubną, surową politykę zrównoważonego rozwoju, a jej ekologiczna architektura zdobyła trzy nagrody Architizer.



Miasteczko La Nucía, fot. shutterstock Miasteczko La Nucía, fot. shutterstock

Ludzie mieszkający w La Nucía wnieśli również duży wkład w ekologiczną reputację miasta. Ładowanie samochodów elektrycznych jest bezpłatne dla wszystkich, a im więcej mieszkańców poddaje odpady recyklingowi, to płacą niższe podatki.
„Pierwszym krokiem było zamknięcie starego miasta dla ruchu drogowego” - wyjaśnia burmistrz Bernabé Cano, omawiając zrównoważoną transformację miasta. „Stworzyliśmy nowe tereny zielone, przesadziliśmy wszystkie obszary krajobrazowe rodzimymi sosnami, aby stworzyć zielone płuca w całej gminie. Towarzyszyła temu architektura domu jednorodzinnego, w której nie ma strefy koncentracji mieszkań ”- mówi Benabé.

Architekci miasta odegrali również kluczową rolę w zapewnieniu, że zrównoważone budownictwo pozostaje w czołówce rozwoju miasta. Na przykład architekt José Luis Campos nieustannie bada nowe sposoby oszczędzania energii w mieście. „Podejście, które przyjęliśmy, polega na przeglądzie zrównoważonej metodologii tego obszaru. Zbierz i zaproponuj, jak był budowany w przeszłości. Duże, masywne, ważne ściany, obróbka kolorem. Pracuj ze sterowanymi światłami w obrębie kompleksu ” - mówi euronews.

„Ostatecznie będziesz miał budynki o dużej bezwładności cieplnej. Są trochę droższe w budowie. Ale z czasem jest to znacznie bardziej opłacalne ekonomicznie. "
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://www.optimistdaily.com/2021/10/residents-of-this-small-spanish-town-pay-less-taxes-the-more-they-recycle/”; data dostępu: 2021-10-20
Ocena (2.1) Oceń: