Czwartek 25.04.2019

W zastraszającym tempie ubywa tropikalnych lasów

W 2018 roku zostało utraconych około 12 milionów hektarów lasów tropikalnych. To tak, jakby z powierzchni ziemi co minutę znikały 30 piłkarskie boiska.pixabay.compixabay.com

  1. Dlaczego te nowe dane są ważne?
  2. Czym są lasy pierwotne i dlaczego mają znaczenie?
  3. Czy problem dotyczy tylko Amazonii?
  4. Czy są jakieś dobre wieści?
Choć oznacza to spadek w porównaniu do 2016 i 2017 r., to nadal skala problemu jest ogromna. Szczególne obawy budzi niszczenie lasów pierwotnych.

Dlaczego te nowe dane są ważne?

Raport Global Forest Watch przedstawia kompleksowy obraz tego, co dzieje się w mocno zalesionych regionach tropikalnych świata, od Amazonii w Ameryce Południowej, przez Afrykę Zachodnią i Środkową po Indonezję. Według danych ponad 201 mln hektarów (8,9 mln akrów) dziewiczych lasów deszczowych zostało zniknęło z powierzchni ziemi w 2018 roku. „Większość strat w 2018 r. [1,3 mln hektarów] zanotowano w Amazonii” - powiedziała Mikaela Weisse, kierownik GFW.

Lasy basenu Amazonki są domem dla około 20 milionów ludzi. Wśród nich są dziesiątki plemion żyjących w dobrowolnej izolacji. Drzewa dostarczają im pożywienia i schronienia, są też ważne dla świata jako magazyny dwutlenku węgla i odgrywają kluczową rolę w regulacji globalnych zmian klimatu.

Miliony hektarów tych lasów zostały utracone w ostatnich dziesięcioleciach, głownie za sprawą rabunkowej gospodarki leśnej i rolnictwa. Dane z 2018 r. pokazują, że w ciągu dwóch ostatnich lat proces wylesiania nieznacznie wyhamował. Jednak naukowcy studzą entuzjazm.

”To naprawdę kuszące, aby świętować drugi rok spadku procesu wylesiania od czasu największej utraty drzew w 2016 r.” ‒ powiedziała Frances Seymour z World Resources Institute, która prowadzi Global Forest Watch. „Jeśli jednak spojrzysz wstecz na ostatnie 18 lat, oczywiste jest, że ogólny trend jest nadal w niepokojący. ”

Czym są lasy pierwotne i dlaczego mają znaczenie?

Pierwotne lasy to takie, które trwają w oryginalnym stanie i są praktycznie nietknięte przez ludzi. W tych lasach znajdziemy drzewa które mają setki, a nawet tysiące lat.

Są one niezbędne do utrzymania bioróżnorodności ‒ są domem dla wielu zwierząt, w tym jaguarów, tygrysów, orangutanów i goryli górskich. Te stare lasy mają naprawdę duże znaczenie jako magazyny dwutlenku węgla.

„Na każdy hektar utraconego lasu jesteśmy o krok bliżej do klimatycznej katastrofy” - powiedziała Frances Seymour.  „Zbyt często utrata obszaru lasu wiąże się również z pogrzebem, ponieważ każdego roku setki ludzi ginie, gdy próbują powstrzymać górników, drwali, farmerów i inne interesy handlowe przed zawłaszczeniem ich bogactwa leśnego"

Czy problem dotyczy tylko Amazonii?

Niestety nie! Kraje takie jak Kolumbia, Boliwia i Peru w ostatnich latach odnotowały wzrost zaniku lasów pierwotnych. Madagaskar stracił 2% całego pierwotnego lasu w 2018 r. Było to więcej niż w jakimkolwiek innym kraju tropikalnym. Ghana i Wybrzeże Kości Słoniowej, wykazały największy wzrost procentowy strat lasów pierwotnych. Ghana odnotowała ogromny wzrost, bo aż o 60%, podczas gdy Wybrzeże Kości Słoniowej odnotowało wzrost o 26%. Większość tych strat, szczególnie w Ghanie, prawdopodobnie wynika z wydobycia złota na małą skalę. Nastąpił również rozwój uprawy kakao.

Czy są jakieś dobre wieści?

O dziwo, tak.

Indonezji udało się zmniejszyć straty lasów pierwotnych w 2018 r. o około 40%, jest to najniższy poziom od 2003 r. Spadek wynika z szeregu czynników, w tym dwóch lat wilgotnych, które ograniczyły pożary.

Jednak działania rządu również odegrały ważną rolę. Wzrost obszarów chronionych wpłynął na znaczny spadek wylesiania. Porozumienie z Norwegią w celu zrekompensowania krajowi zmniejszenia emisji z wycinki drzew również miało znaczenie.
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. Matt McGrath; “Deforestation: Tropical tree losses persist at high levels”; data dostępu:
Ocena (4.3) Oceń:
Pasaż zakupowy