Poniedziałek 27.01.2020

Warzywa i owoce na receptę

Wholesome Wave, organizacja non-profit z siedzibą w Connecticut, jest pionierem programu recepty na owoce i warzywa (FVRx), w którym lekarze przepisują świeże owoce i warzywa dzieciom z nadwagą, które mogą być narażone na ryzyko rozwoju chorób, takich jak cukrzyca typu 2 i choroby serca.fot. shutterstockfot. shutterstock

W ramach programu „Recepta na owoce i warzywa” osoby o niskich dochodach, które są zagrożone otyłością otrzymuje kupony zniżkowe na owoce i warzywa. Kupony te można wykorzystać na lokalnych rynkach rolnych w Nowym Jorku. Przy uruchomieniu programu w dwóch nowojorskich szpitalach na Bronksie i Manhattanie, nowojorski komisarz ds. Zdrowia Thomas Farley zasugerował, że żywność może stanowić bezpośrednią alternatywę dla niektórych leków, które są zwykle przepisywane dzieciom z nadwagą.
„Prawdopodobnie zapobiegnie to dużej liczbie chorób w dłuższej perspektywie niż leki, na które zwykle wypisujemy recepty.”

Wstępne wyniki sugerują, że Farley może mieć rację. Analiza programu Wholesome Wave z 2012 r. sugeruje, że u 37,8% dzieci, które zwiększyły spożycie warzyw i owoców odnotowano obniżony wskaźnik masy ciała.

Inne badania przeprowadzone przez zespół lekarzy i ekspertów ds. Zdrowia publicznego w 2019 r. dały podobne wyniki. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące dorosłych w wieku od 35 do 80 lat i podzielili je na dwie grupy: jedną, w której Medicare i Medicaid pokryły 30 procent kosztów owoców i warzyw, a drugą, w których pokryły koszty produktów zbożowych, orzechów, nasion, owoców morza. Wyniki pokazały, że  finansowe wsparcie zdrowej diety może zapobiec 3,28 mln zdarzeń sercowo-naczyniowych, co mogłoby uratować 620 000 osób przed przedwczesną śmiercią  zaoszczędzić 100 mld USD na kosztach opieki zdrowotnej.

„Choroby związane z dietą są główną przyczyną wydatków na opiekę zdrowotną” - wyjaśnia współautor badania Yujin Lee. „Nasze badania sugerują, że przepisywanie zdrowej żywności na receptę może być bardzo opłacalne, mniej więcej tak opłacalne, jak zapobiegawcze leczenie nadciśnienia tętniczego lub wysokiego poziomu cholesterolu”.
Ekologia.pl
 

Bibliografia

  1. “https://www.mnn.com/food/healthy-eating/stories/doctors-prescribe-fruits-and-vegetables-instead-of-pills”; data dostępu: 2019-03-26
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy