Niedziela 06.11.2011

ŚLIMAKI I WĘŻE. Węże nie lubią „lewych” ślimaków.

Satsuma, WikipediaSatsuma, Wikipedia

Ślimaki o nietypowej, lewoskrętnej muszli sprawiają wężom więcej problemów przy połykaniu, co daje tym mięczakom ewolucyjną przewagę – informuje pismo „Nature Communications”.Większość ślimaków ma muszlę prawoskrętną –  jej zwoje wiją się zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Czasem jednak mutacja pojedynczego genu sprawia, że kierunek zwojów jest odwrotny.

Ponieważ zmutowany lewoskrętny ślimak jest lustrzanym odbiciem zwykłego, także jego genitalia znajdują się w pozycji, która uniemożliwia kopulację z typowo zbudowanym partnerem. Wydawałoby się, że „lewe” osobniki powinny po prostu wyginąć. Ale japońskie ślimaki Satsuma, tak często są lewoskrętne, że może się wyodrębnić nowy lewoskrętny gatunek.

Okazało się, że nietypowa budowa ma też swoje zalety – co wykazały badania prowadzone przez Masakiego Hoso z uniwersytetu Tohoku w Sendai.

Jego zespół filmował w podczerwieni zachowanie wyspecjalizowanego w polowaniu na ślimaki węża Pareas iwasaki. Używa on dolnej szczęki, by wyciągnąć ciało ślimaka z muszli. „Lewe” ślimaki ze względu na budowę zębów są trudne do wyciągnięcia – aż 90 proc. przeżywało atak, podczas gdy wszystkie prawoskrętne zostały zjedzone.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce, www.naukawpolsce.pap.pl
Ocena (3.7) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy