Piątek 26.07.2019

Wiaty autobusowe zachęcają do zapylania

Według statystyk w Holandii żyje 358 gatunków pszczół, z czego ponad połowa z nich znajduje się na holenderskiej czerwonej liście – czyli jest zagrożona wyginięciem. By zahamować spadek populacji owadów zapylających, Utrecht przekształcił ponad 300 przystanków autobusowych w sanktuaria dla pszczół. Wiaty autobusowe z trawą i kwiatami na dachu mają zachęcać do bzykania i zapylania.www.utrecht.nlwww.utrecht.nl

Projekt, stworzony przez radę utrechcką wspiera bioróżnorodność miasta poprzez przyciąganie owadów, a także wychwytywanie drobnego pyłu i magazynowanie wody deszczowej. Zielone dachy, składające się głównie z rozchodników, do przetrwania wymagają niewielkiej ilości wody i konserwacji. Jeśli chodzi o projekt zorientowany na człowieka, przystanki autobusowe wyposażone są w energooszczędne lampy LED, są zasilane przez wiatraki i posiadają bambusowe ławki.

Położony w centrum kraju, utrecht jest czwartym co do wielkości miastem w Holandii. w ostatnich latach miasto zobowiązało się do poprawy swojej różnorodności biologicznej i zrównoważonego rozwoju w miastach dzięki projektom takim jak pionowy las stefano boeri, neutralny energetycznie klub hokejowy i most rowerowy o długości 110 metrów.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.designboom.com/design/utrecht-bus-stops-bees-07-24-2019/”; data dostępu: 2019-07-26
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy