Niedziela 25.10.2020

Więcej natury – mniej stresu

Szukasz sposobu na uwolnienie się od stresu? Przestań faszerować się pigułkami i pozwól działać naturze. Co najmniej dwadzieścia minut spędzonych na spacerowaniu lub siedzeniu w miejscu, które sprawia, że czujesz się w kontakcie z przyrodą, znacznie obniży poziom kortyzolu, hormonu związanego chronicznym stresem – wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma „Frontiers in Psychology”fot. shutterstockfot. shutterstock
„Wiemy, że spędzanie czasu na łonie natury zmniejsza stres, ale do tej pory nie było jasne, ile i jak często trzeba korzystać z dobrodziejstw przyrody, by uzyskać takie korzyści” – mówi dr MaryCarol Hunter, profesor nadzwyczajna w University of Michigan i główna autorka tych badania. „Nasze badanie pokazuje, że aby uzyskać największą korzyść, jeśli chodzi o skuteczne obniżenie poziomu kortyzolu, należy spędzić od 20 do 30 minut siedząc lub chodząc w miejscu, które zapewnia nam kontakt z naturą.” Skąd takie wnioski?
Uczestnicy eksperymentu przez 8 tygodni byli zobowiązani do tego, by co najmniej trzy razy w tygodniu wychodzić na łono natury. Spacer miał trwać co najmniej 10 minut. Uczestnicy mogli dowolnie wybierać porę dnia, czas trwania i miejsce swojego doświadczenia przyrodniczego, które zapewniało im interakcję z naturą. Podczas spacerów zabronione było korzystanie z mediów społecznościowych, internetu, zakaz dotyczył także rozmów telefonicznych i czytania. Poziom kortyzolu, hormonu stresu, mierzono na podstawie próbek śliny pobranych przed i po spacerze, raz na dwa tygodnie.

Dane ujawniły, że wystarczyło dwudziestominutowe doświadczenie natury, aby znacząco obniżyć poziom kortyzolu. Jeśli uczestnik badania poświęcił trochę więcej czasu na zanurzenie się w przyrodzie, od 20 do 30 minut siedzenia lub chodzenia – poziom kortyzolu spadał w jeszcze większym stopniu.

„Pracownicy służby zdrowia mogą wykorzystywać nasze wyniki jako oparte na dowodach reguły dotyczące tego, co należy umieścić w recepcie dla chorego człowieka” - mówi Hunter. „Dostarczamy pierwszych szacunków dotyczących wpływu przyrody na poziomy stresu w kontekście normalnego życia codziennego”.

Hunter ma nadzieję, że ta analiza będzie stanowić podstawę do dalszych badań w tej dziedzinie.

„Nasze eksperymentalne podejście może być wykorzystane jako narzędzie do oceny wpływu wieku, płci, sezonowości, sprawności fizycznej i kultury na skuteczność doświadczeń natury w zakresie dobrego samopoczucia. Pozwoli to dostosować sposób leczenia, a także głębszy wgląd w to, jak projektować miasta i programy dobrobytu dla społeczeństwa. ”
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. MaryCarol R. Hunter, Brenda W. Gillespie and Sophie Yu-Pu Chen; “Urban Nature Experiences Reduce Stress in the Context of Daily Life Based on Salivary Biomarkers”; data dostępu: 2019-04-30
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy