Niedziela 05.12.2010

WIEWIÓRKI. Wiewiórki adoptują maluchy, które straciły rodziców

WiewiórkaWiewiórka, fot.: Mareckr, CC

Wiewiórki, mimo że są bardzo terytorialnymi zwierzętami, potrafią się zaopiekować osieroconymi maluchami, jeżeli są z nimi spokrewnione - informują naukowcy z Kanady na łamach pisma "Nature Communications"."Zwierzęta towarzyskie takie jak lwy i szympansy, żyją w stadach i są otoczone osobnikami spokrewnionymi, stąd też nie jest zaskakujące jeżeli samica adoptuje osierocone młode, ponieważ już je zna i spędziła z nim dużo czasu" - tłumaczy profesor McAdam, jeden z autorów badań.

"Czerwone wiewiórki są inne - żyją w całkowitej izolacji i są bardzo terytorialne. Jedyny moment, kiedy wpuszczają inną wiewiórkę na swój teren to czas ruji i opieki nad młodymi.

Naukowcy z uniwerytetu w Guelph, University of Alberta i McGill University odkryli, że samice wiewiórek czasami adoptują osierocone maluchy, niemniej jednak zdarza się to bardzo rzadko - przez 20 lat badań zaobserwowano tylko 5 takich przypadków. Warunkiem adopcji jest śmierć matki młodych, posiadanie przez adoptującą wiewiórkę własnych maluchów w tym samym czasie oraz pokrewieństwo przygarniętych wiewiórek.

Okazuje się, że wiewiórki nie są zupełnie bezinteresowne i adoptują tylko maluchy, które mają zbliżony materiał genetyczny czyli są z nimi blisko spokrewnione - potrafią to rozpoznać po charakterystycznych odgłosach.

Według naukowców jeżeli wiewiórki znajdą samotne młode na swoim terytorium, pamiętają, że sąsiadujące z nimi zwierzęta należą do rodziny więc zabierają maluchy do gniazda i opiekują się nimi.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Ocena (4.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy