Wirtualna Polska podważa wiarygodność działań WWF Polska

Środa 28.03.2018
Ryś euroazjatycki. By Schorle (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons Ryś euroazjatycki. By Schorle (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Portal Wirtualna Polska przyjrzał się akcji WWF Polska, w której głównym celem jest próba ratowania rysia. Ekolodzy deklarują, ze zbierają pieniądze na poszerzenie terenów leśnych dla tego drapieżnika. Apelują także, o utworzenia nowego parku narodowego w Bieszczadach. Zdaniem dziennikarzy WP, więcej niż na ochronę rysia, organizacja wydaje na wynagrodzenia dla swoich pracowników. 


Na stronie Wirtualnej Polski pojawił się artykuł podważający wiarygodność Fundacji WWF, jednej z największych organizacji na świecie zajmującej się ochroną ginących gatunków i dzikiej przyrody. Wydźwięk całego artykułu jest taki, że pieniądze, które darczyńcy powierzają Fundacji WWF są wydawane przede wszystkim na pensje.

Autor artykułu wskazuje, że w 2016 roku ekologom udało się zebrać 22 mln złotych, z czego 20, 6 mln to darowizny prywatne. Z milionów, które zebrali – jak ustaliła Wirtualna Polska – w 2016 roku tylko 59 tysięcy zostało przeznaczonych na akcję ratowania rysi. Dzięki temu w 2016 roku wprowadzono do natury dwa rysie. Rok wcześniej na akcję wydano 298 tys. W sumie, przez ostatnie 10 lat, dzięki akcji WWF Polska populacja tych zwierząt zwiększyła się o 12 sztuk – wynika z szacunków Wirtualnej Polski.

Gdzie się podziały pozostałe pieniądze? Według serwisu na pensje dla ekologów wydano łącznie 3 mln złotych, a sama prezes WWF zarabiała 290 tysięcy złotych rocznie. Co z pozostałymi milionami? Resztę pieniędzy organizacja gromadzi na kontach bankowych, by w przyszłości spłacić dług (2,5 mln euro) wobec WWF International – czytamy na stronie wp.pl.

Co na to ekolodzy?

Błędne liczby, manipulacyjne zestawienia i z góry założona teza


Do tej pory przyczyniliśmy się do reintrodukcji 17 rysi w lasach północno-wschodniej Polski. W 2015 roku przeznaczyliśmy na ten cel 850 000 zł (autor artykułu podaje 298 000 zł). W 2016 roku przeznaczyliśmy prawie 900 000 zł (autor podaje 59 tysiące zł). Natomiast w 2017 r. przeznaczyliśmy ponad 800 000 zł.  W ostatnich 6 latach (2012-2017 r.) przeznaczyliśmy na działania ochrony rysi i ich siedlisk prawie 6 mln złotych. – czytamy w komunikacie WWF Polska.

Co z zarzutami na temat wysokich pensji pracowników WWF Polska. Zdaniem ekologów autor zestawił nieprawdziwe dane z danymi z publicznie dostępnych raportów finansowych skupiając się na funduszu płac.

„WWF może osiągać ambitne cele także dzięki temu, że pracują u nas najlepsi eksperci w swoich dziedzinach. Ponieważ jesteśmy dużą organizacją, która dysponuje powierzonymi przez darczyńców środkami mamy powinność zatrudniać najlepszych specjalistów, którzy zapewnią najbardziej odpowiedzialny i efektywny sposób zarządzania i wydatkowania funduszy. O tych specjalistów musimy konkurować z biznesem. Jeśli decydują się na pracę u nas, ich pensje są i tak znacznie niższe, niż na analogicznych stanowiskach w firmach komercyjnych. W Fundacji, w odróżnieniu od innych instytucji, wszystkie koszty związane z wynagrodzeniami są jawne. WWF jako pracodawca płaci uczciwie w stosunku do wyzwań stawianych przed pracownikami. Wszyscy pracownicy są zatrudnieni na umowy o pracę, z pełnym oskładkowaniem ZUS. Nie ma żadnych ukrytych nagród, dodatków wypłacanych pod stołem czy premii uznaniowych. Każdy darczyńca i każdy podatnik może w dowolnej chwili zapoznać się w publicznie dostępnych źródłach z wydatkami Fundacji” – czytamy w komunikacie WWF Polska.

„W ciągu prawie 60 lat działania WWF przyczynił się do utworzenia 270 parków narodowych na świecie, a w Polsce chociażby największego Parku Narodowego w Polsce jakim jest Biebrzański Park Narodowy. Ktoś tę pracę musiał wykonywać – w Polsce robi to ponad 40-osobowy zespół.”
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy