Piątek 30.12.2022

Włosy na ratunek środowisku? Włochate maty pomagają oczyścić rzeki

Fryzjerzy w całej Belgii zamiatają i pakują strzyżone włosy swoich klientów, a następnie przekazują je organizacji pozarządowej.  Wszystko po to, by chronić środowisko.Fot. Kamil Macniak/ShutterstockFot. Kamil Macniak/Shutterstock

Co dzieje się z włosami po ich przycięciu? Zwykle ich stosy są po prostu zamiatane z podłogi i wyrzucane. Jednak zupełnie inaczej wygląda to w Belgii. Projekt Hair Recycle zbiera loki i warkocze z zakładów fryzjerskich, a następnie za pomocą specjalnej maszyny zamienia je w splątane kwadraty, które można wykorzystać do pochłaniania oleju i innych węglowodorów zanieczyszczających środowisko. Alternatywnie można je również wykorzystać do produkcji toreb z biokompozytu.
Współzałożyciel projektu, Patrick Janssen, wyjaśnia, że 1 kilogram włosów może wchłonąć 7-8 litrów oleju i węglowodorów. Dodał, że takie maty z włosów można umieścić w kanalizacji, aby wchłonąć zanieczyszczenia w wodzie zanim dotrą do rzeki.

„Nasze produkty są tym bardziej etyczne, że są wytwarzane lokalnie… nie są importowane z drugiego końca planety” – powiedział. „Nie są importowane z drugiej strony planety, są stworzone tutaj, aby radzić sobie z lokalnymi problemami”.

Na swojej stronie internetowej partnerzy projektu napisali, że włosy mają potężne właściwości: jedno pasmo może utrzymać ciężar do 10 milionów razy większy od własnego ciężaru, a oprócz tego, że wchłania tłuszcz i węglowodory, jest rozpuszczalne w wodzie i bardzo elastyczne dzięki włóknom keratynowym. Poza tym wyprodukowanie włosów nic nie kosztuje, ulegają biodegradacji i są niewyczerpanym zapasem (włosy rosną nam w tempie około 1 cm miesięcznie).

Isabelle Voulkidis, kierownik salonu Helyode w Brukseli, jest jedną z dziesiątek fryzjerów w całym kraju, którzy wpłacają niewielką opłatę na rzecz projektu, aby zebrać swoje ścinki włosów.

„Osobiście motywuje mnie to, że szkoda mi włosów, które w dzisiejszych czasach są wyrzucane do kosza, kiedy wiem, że można z nimi zrobić tak wiele” — powiedziała.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “Human hair recycled in Belgium to protect environment”; dawn.com; 2022-12-30
Ocena (5.0) Oceń: