Środa 14.10.2020

Woskowe rzeźby topią się na oczach zwiedzających, podkreślając skutki zmian klimatycznych

Wkrótce odejdzie, zostawiając swoje młode. Topiąca się pantera woskowa jest artystyczną metaforą skutków zmian klimatycznych spowodowanych przez człowieka, które dotykają dziką przyrodę. Naukowcy twierdzą, że może być jeszcze gorzej.Topniejąca rzeźba woskowa „Florida Family” wystawiona w ratuszu w Orlando, źródło: CLEO InstituteTopniejąca rzeźba woskowa „Florida Family” wystawiona w ratuszu w Orlando, źródło: CLEO Institute

Rekordowy sezon huraganów, powodzie na wybrzeżu, rosnące temperatury i ekstremalne upały to tylko niektóre z przyczyn zmian klimatycznych w słonecznym stanie Floryda.

Dlatego CLEO Institute, grupa zajmująca się zmianami klimatycznymi na Florydzie, umieściła trzy rzeźby woskowe ‒ w muzeum w Miami, w zoo Lowry Park w Tampie i przy ratuszu w Orlando. Każda rzeźba stopiła się w ciągu kilku dni, powoli ujawniając przesłanie dotyczące zmian klimatycznych. Wosk został tak wybrany, by podkreślić rosnące temperatury na Florydzie.
 „Mamy bardzo nadaktywny sezon huraganów i zabrakło nam nazw, aby je nazwać. Doświadczamy również podwyższonych temperatur i podniesionego poziomu morza” - powiedział CNN Yoca Arditi-Rocha, dyrektor wykonawczy The CLEO Institute. „Dla nas kryzys klimatyczny jest bardzo istotny i wpływa na Florydę na wiele sposobów”.

Artysta i reżyser Bob Partington stworzył trzy rzeźby woskowe, które powstały na zamówienie agencji reklamowej Zubi z Miami.

Pierwszym dziełem sztuki była woskowa rzeźba przedstawiająca chatkę ratownika, taką jak te, które można zobaczyć na plażach Florydy. Zainstalowana w Miami, reprezentuje przemysł turystyczny Florydy i jakość życia. Kiedy rzeźba stopiła się ujawniła napis: „Więcej ciepła, mniej plaż”.

Rzeźba pantery zadebiutowała w ZooTampa, aby pokazać, jak wpływa to na zagrożone gatunki.

Ostatnia rzeźba woskowa, która została odsłonięta przed ratuszem Orlando, przedstawia mężczyznę i jego wnuczkę siedzących na ławce. Grafika ma na celu skłonienie ludzi do zastanowienia się, co pozostanie z cudów przyrody Florydy dla przyszłych pokoleń ‒ czytamy w komunikacie prasowym CLEO Institute.

„Ideą tych woskowych figur jest podkreślenie rzeczy, które wszyscy mieszkańcy Florydy naprawdę chcą chronić i cenić” - powiedział Arditi-Rocha.

„Nasza pasja do ratowania naszego stylu życia na Florydzie jest szeroko podzielana przez wielu z nas” - powiedział Arditi-Rocha. „Wiemy, że jest to niezwykle upolityczniony temat, ale każdy chce chronić nasze piękne plaże, naszą różnorodność biologiczną i nasz styl życia”.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź FlClimateCrisis.org.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://edition.cnn.com/2020/09/21/weather/florida-panther-sculpture-climate-change-trnd/index.html”; data dostępu: 2020-10-14
  2. “https://floridaclimatepledge.org/florida-climate-crisis/”; data dostępu: 2020-10-14
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy