Czwartek 07.05.2020

Wydry żonglują kamykami, gdy burczy im w brzuchu

Niezależnie od tego, czy przerzucają je między łapkami, czy toczą je na piersi, a nawet w jamie ustnej, wydry są ekspertami w żonglowaniu kamieniami. Teraz naukowcy twierdzą, że zachowanie w dużej mierze wydaje się być powiązane z burczeniem w brzuchu.Wydry znane są z tego, że lubią się bawić kamieniami, fot. shutterstockWydry znane są z tego, że lubią się bawić kamieniami, fot. shutterstock

Wiele gatunków wydr rzuca kamykami, często leżąc na plecach. Ta skalna żonglerka była czymś w rodzaju zagadki. Eksperymenty naukowców z University of Exeter potwierdzają pogląd, że wydry żonglują kamieniami, gdy są głodne.
Naukowcy z University of Exeter spędzili dużo czasu, obserwując bawiące się wydry. Oczywiście nie dla zabawy - chcieli dowiedzieć się, dlaczego zwierzęta w niewoli „żonglują kamieniami”. I do jakich wniosków doszli?

Wydry najczęściej żonglują skałami, gdy zbliża się ich czas karmienia, co doprowadziło naukowców do przekonania, że są po prostu podekscytowane jedzeniem.

„Odwiedzający zoo są często oczarowani zabawą wydr. Co zaskakujące, niewiele badań wykazało, dlaczego wydry tak chętnie żonglują kamieniami. Nasze badanie pozwala rzucić okiem na to fascynujące zachowanie. Podczas gdy głód najprawdopodobniej skłania zwierzęta do żonglowania kamieniami, ostateczna funkcja tego zachowania wciąż pozostaje tajemnicą. ” ‒ powiedziała główna autorka badania Mari-Lisa Allison z University of Exeter

Ogólnie rzecz biorąc, wydaje się, że częstotliwość żonglowania kamieniami rośnie z wiekiem, co może być sposobem na utrzymanie aktywności mózgu i umiejętności potrzebnych do przetrwania na wolności. Możliwe, że starsze wydry nie mają żadnych obowiązków rodzicielskich, co daje im więcej wolnego czasu na zabawę. Naukowcy zauważają, że częstotliwość zabawy kamieni zależy również od kontekstu, płci i gatunku.

Naukowcy odkryli również, że wydry żonglują częściej, jeśli nie były karmione przez dwie lub więcej godzin. Zespół powiedział, że może to poprzeć wcześniejsze sugestie, że żonglowanie skałami było rodzajem „źle ukierunkowanego żerowania” ‒ innymi słowy, głodne wydry mogą wykonywać zręczne ruchy, których użyłyby podczas wydobywania mięsa ze skorupiaków, ale zamiast tego swoją energię zużywają na zabawę kamieniami.
Ekologia.pl (JS)
 


Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/science/2020/may/06/tummy-rumbles-otters-juggle-pebbles-probably-when-peckish”; data dostępu: 2020-05-07
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy